Naturalna antykoncepcja

Kalendarzyk małżeński, inaczej metoda Ogino-Knausa, to jeden z naturalnych sposobów antykoncepcji lub odwrotnie – planowania poczęcia, jeśli marzymy o potomstwie. Czy kalendarzyk małżeński jest skuteczny? Jak obliczyć dni płodne metodą Ogino-Knausa?
Naturalne planowanie rodziny (NPR) to termin określający zbiór metod, które pozwalają rozpoznawać u kobiety dni płodne i niepłodne. Partnerzy, którzy stosują NPR żyją w zgodzie z naturalnym cyklem biologicznym kobiety. NPR polega na samokontroli i zaufaniu swojemu ciału poprzez wsłuchanie się w wewnętrzny rytm biologiczny i prowadzenie obserwacji śluzu, stanu szyjki macicy oraz temperatury ciała kobiety. Sprawdź, czym jest NPR, poznaj naturalne metody planowania rodziny oraz dowiedz się więcej o ich skuteczności.
Metoda Billingsów należy do naturalnych metod planowania rodziny i polega na obserwacji śluzu szyjki macicy. Na podstawie jego wyglądu oraz konsystencji kobieta jest w stanie określić, kiedy występują u niej dni płodne. Skuteczność metody Billingsów po 1 roku stosowania ocenia się na 78%, a przy bardzo dokładnym przestrzeganiu jej zasad nawet na 97%.
Obserwacja śluzu szyjkowego to jedna metod naturalnej antykoncepcji. Może być wsparciem dla innych metod i tym samym podnosić ich skuteczność, albo stanowić jedyny wskaźnik płodności, na którym opierają się naturalne sposoby planowania rodziny. Dowiedz się, jak obserwować śluz z pochwy, żeby określić dni płodne i niepłodne.
Komputery cyklu to urządzenia, które na podstawie pomiarów temperatury określają dni płodne kobiety, a skuteczność tych pomiarów wynosi 99,4%. Komputer cyklu Lady Comp polecany jest głównie jako urządzenie ułatwiające rozpoznanie faz cyklu, a Baby Comp skierowany jest do kobiet, które planują ciążę. Pearly dedykowane jest kobietom, które często podróżują lub pracują zmianowo. Komputery cyklu można stosować jako urządzenie wspomagające naturalne metody zapobiegania ciąży.
Naturalne metody antykoncepcji (najpopularniejsze to metoda termiczna, Billingsów, objawowo-termiczna) pomagają określić, kiedy w cyklu miesięcznym występują dni płodne. Naturalne metody antykoncepcji wymagają jednak niezwykłej staranności i systematyczności oraz znajomości funkcjonowania swojego organizmu. Jak stosować naturalne metody antykoncepcji i dzięki nim obliczyć dni płodne?