PREZERWATYWA: dlaczego warto używać prezerwatyw?

2015-12-07 11:06

Twój chłopak nie chce zakładać prezerwatyw? Mówi, że ich nie lubi, że w „gumce” mu niewygodnie, a poza tym odbiera mu ona przyjemność z seksu? To częste argumenty za tym, aby uprawiać seks bez prezerwatywy. Należy jednak zdać sobie sprawę, że kondom chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, lecz także m.in. przed zakażeniem wirusem HIV i wieloma groźnymi chorobami.

Prezerwatywa: najpopularniejsza metoda antykoncepcji
Autor: thinkstockphotos.com Prezerwatywy występują w wielu kolorach i kształtach - te z wypustkami pogłębiają doznania partnerów.

Spis treści

  1. Dlaczego warto używać prezerwatyw? Zapobiegają ciąży
  2. Zaskakujące fakty o antykoncepcji
  3. Dlaczego warto używać prezerwatyw? Chronią przed syfilisem, HIV i grzybicą
  4. Dlaczego warto używać prezerwatyw? Mogą pomóc utrzymać erekcję
  5. Nie tylko prezerwatywa - mechaniczne metody antykoncepcji [wideo]

Dlaczego warto używać prezerwatyw? „Gumki” pozwalają uniknąć - oprócz niechcianej ciąży - także wielu poważnych chorób, które często trudno wyleczyć. Niektóre pozostają na całe życie. Używanie prezerwatyw przez mężczyznę jest więc kwestią odpowiedzialności za zdrowie jego i partnerki.

Dlaczego warto używać prezerwatyw? Zapobiegają ciąży

Prezerwatywa to chyba najstarszy, najpowszechniejszy i jeden ze skuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Wskaźnik Pearla, czyli ilość wystąpienia ciąży na 100 przypadków, dla prezerwatywy jest wysoki i wynosi 3. Jednak kondomy są skuteczne tylko pod warunkiem, że są zakładane prawidłowo. Poza tym prezerwatywa powinna być dobrana rozmiarem, a podczas zakładania należy uważać, aby nie doszło do jej uszkodzenia. Poza tym nie należy stosować prezerwatyw wielokrotnie - kondomy są jednorazowego użytku.

CZYTAJ TEŻ >> Prezerwatywa: najpopularniejsza metoda antykoncepcji

Zaskakujące fakty o antykoncepcji

6 faktów na temat antykoncepcji

Dlaczego warto używać prezerwatyw? Chronią przed syfilisem, HIV i grzybicą

Prezerwatywa jako jedyna metoda antykoncepcyjna chroni przed chorobami wenerycznymi, takimi jak, m.in. kiła (syfilis), rzeżączka czy chlamydioza. Szczególnie groźna jest ta pierwsza, ponieważ daje poważne powikłania. Nieleczona kiła może doprowadzić do ślepoty, a nawet uszkodzenia mózgu.

Seks bez prezerwatywy może grozić także zakażeniem wirusem HIV, który pozostaje w organizmie do końca życia. Jego długotrwałe niszczące działanie może doprowadzić do rozwoju AIDS.

>> HIV - jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV

Mężczyzna, który nie używa prezerwatyw, jest narażony także na zakażenie się WZW, czyli wirusowym zapaleniem wątroby.

Innym bardzo groźnym wirusem, którym można się zarazić od partnerki podczas stosunku, jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, który może doprowadzić do rozwoju raka prącia. Jednak prezerwatywy nie chronią przed wirusem HPV, ponieważ zakrywają tylko część potencjalnie zakażonego obszaru skóry. Odsłonięte pozostają moszna, odbyt oraz krocze, z którymi kontakt może doprowadzić do zakażenia.

>> Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie

Inną poważną chorobą, jaką może się zarazić mężczyzna, który nie stosuje prezerwatyw, jest grzybica. To poważna choroba, która może doprowadzić nawet do bezpłodności. Niestety, leczenie grzybicy może trwać bardzo długo, a po wyleczeniu choroba może powracać wiele razy.

>> Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa

Dlaczego warto używać prezerwatyw? Mogą pomóc utrzymać erekcję

Prezerwatywy mogą pomóc mężczyznom utrzymać lub przedłużyć erekcję. Tego typu prezerwatywy zawierają benzokainę, specjalny płyn umieszczony w końcowej części prezerwatywy, który pozwala na opóźnienie wytrysku.

Dodatkowo prezerwatywy nie mają żadnego wpływu na płodność mężczyzny, ani żadnych innych skutków ubocznych. Poza tym są łatwe w użyciu i łatwo dostępne - można je znaleźć w aptece, w marketach czy na stacjach benzynowych, a do ich zakupu nie jest potrzebna recepta. Za tym, by po nie sięgać przemawia również cena - są dość tanie na tle innych środków antykoncepcyjnych.

Nie tylko prezerwatywa - mechaniczne metody antykoncepcji [wideo]

Antykoncepcja: mechaniczne metody antykoncepcji