Co robić gdy pęknie prezerwatywa?

2020-08-18 9:35

Pęknięta prezerwatywa to nie lada problem. Co robić, kiedy pęknie prezerwatywa? W jaki sposób się zachować kiedy do tego dojdzie?

Pęknięta prezerwatywa
Autor: Getty Images Co robić kiedy pęknie prezerwatywa?

Spis treści

  1. Co robić kiedy pęknie prezerwatywa?
  2. Co robić kiedy pęknie prezerwatywa w trakcie stosunku oralnego?
  3. Co robić kiedy pęknie prezerwatywa w trakcie stosunku analnego?
  4. Dlaczego prezerwatywa pękła?
  5. Jak zapobiegać pęknięciu prezerwatywy?

Pęknięta prezerwatywa to poważny problem - może ona oznaczać nie tylko ryzyko zajścia w ciążę, ale i zarażenia się chorobami wenerycznymi.

Co robić kiedy pęknie prezerwatywa?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Zalecane jest przerwanie stosunku i ostrożne wycofanie się mężczyzny z pochwy kobiety. Bez znaczenia jest dzień cyklu u kobiety - jeśli para nie chce mieć dziecka należy udać się do ginekologa po poradę. Wizyta jest także wskazana jeśli nie doszło do wytrysku - wydzielający się preejakulat również zawiera aktywne plemniki, które mogą zapłodnić kobietę. 

Prezerwatywy nie są 100% środkiem zapobiegającym zajściu w ciążę - według wskaźnika Pearla dają 97% skuteczności, ale niewłaściwe och stosowanie obniża skuteczność ochrony do 86%.

Polecamy: Tabletki "po": jak działają i ile kosztują?

Pamiętaj, aby 14 dni po pęknięciu prezerwatywy wykonać badania w kierunku chorób wenerycznych, którymi mogłaś się zarazić w trakcie seksu.

Czytaj więcej: 15 chorób przenoszonych drogą płciową

Co robić kiedy pęknie prezerwatywa w trakcie stosunku oralnego?

Zaleca się przerwanie stosunku i przepłukanie ust wodą. Nie jest zalecane mycie zębów, bowiem może to podrażnić lub spowodować rany, które są świetną drogą do zakażenia.

Co robić kiedy pęknie prezerwatywa w trakcie stosunku analnego?

Nie wolno płukać odbytu lub przemywać go, bowiem może to spowodować otarcia i rany, a te tylko ułatwią zakażenia. Najlepiej jest "wypchnąć" nasienie poprzez parcie na stolec.

Polecamy: Seks analny - wpływ na zdrowie. Jak się do niego przygotować?

Dlaczego prezerwatywa pękła?

Przyczyn pęknięcia prezerwatywy może być dużo. Przede wszystkim może być ona stara, mogła być też przechowywana w zbyt wysokiej temperaturze, noszenie w portfelu, długi ucisk na prezerwatywę (w trakcie przechowywania), nawilżanie prezerwatywy lubrykantem na bazie oleju, zbyt sucha pochwa. Za pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy odpowiadać także źle dobrana prezerwatywa do rozmiaru penisa.

Jak zapobiegać pęknięciu prezerwatywy?

Pamiętaj, że prezerwatywy również mają termin ważności. Powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu, zakładane na członka w pełnym wzwodzie, w przypadku suchości pochwy lub stosunku analnego trzeba użyć lubrykantów przeznaczonych do zbliżeń intymnych. Należy także uważać, aby prezerwatywy nie uszkodzić pierścionkiem lub paznokciami.

Polecamy: Antykoncepcja po. Co robić, gdy zapomnisz zażyć tabletkę antykoncepcyjną