Wśród młodych Polek to prawdziwa plaga. Z chorobą zmaga się 1 na 5 kobiet

2024-11-28 13:19

Depresja poporodowa staje się coraz większym problemem - dziś dotyka 1 na 5 matek, a wskaźniki te wzrosły prawie dwukrotnie od 2010 roku. Przyczyną może być wiele czynników, w tym zmiany hormonalne, stres, trudności w adaptacji do nowej roli czy brak wsparcia. Warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy, by jak najszybciej podjąć leczenie.

Wśród młodych Polek to prawdziwa plaga. Z chorobą zmaga się 1 na 5 kobiet
Autor: Getty Images

Depresja poporodowa dotyczy 1 na 5 kobiet

W 2010 roku na depresję poporodową cierpiała 1 młoda matka na 10 (9,4 proc.), w 2021 roku liczba ta wzrosła do 1 na 5 (19 proc.), a statystyki z roku na rok są coraz gorsze.

Bez względu na powody, częstość występowania depresji poporodowej jest wysoka i rośnie

- powiedział zespół kierowany przez dr Dariosa Getahuna, badacza Kaiser z Pasadeny w Kalifornii, który opublikował nowe ustalenia 20 listopada w czasopiśmie JAMA Network Open.

Zgodnie z definicją, depresja poporodowa to zaburzenie występujące w ciągu 12 miesięcy po porodzie. Objawy obejmują smutek, lęk i brak zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność. Matki z depresją poporodową mogą nie nawiązać więzi ze swoim dzieckiem i zaniechać karmienie piersią.

W ciężkich przypadkach depresja poporodowa może prowadzić do samobójstwa lub dzieciobójstwa

- napisał zespół Getahun w raporcie.

Badacze śledzili wskaźniki depresji poporodowej dla ponad 442 000 ciąż w Kalifornii w latach 2010-2021. Kobiety miały średnio 31 lat w chwili porodu. Naukowcy stwierdzili podwojenie wskaźników zdiagnozowanej depresji poporodowej w okresie objętym badaniem. W dużej mierze może to być związane z większą świadomością problemu wśród kobiet i ich lekarzy.

Zespół Getahun wskazał na nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) i Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów, które zachęcają do badań przesiewowych w kierunku depresji poporodowej w ramach wizyt kontrolnych, gdy dziecko osiąga wiek 1-2, 4 i 6 miesięcy.

Depresja poporodowa

Przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa to złożona choroba, której przyczyny są wieloaspektowe i mogą wynikać z czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych:

  • zmiany hormonalne - po porodzie następuje gwałtowny spadek poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, co może wpłynąć na nastrój i wywołać objawy depresji,
  • zmęczenie i brak snu - nowa rola, związaną z opieką nad dzieckiem wiąże się z niedoborem snu i chronicznym zmęczeniem, co może przyczyniać się do wystąpienia depresji,
  • stres i presja społeczna - oczekiwania społeczne dotyczące "idealnej matki" mogą wywoływać presję i poczucie winy, do tego dochodzą trudności w adaptacji do nowej roli,
  • historia depresji w rodzinie - kobiety, które w przeszłości zmagały się z depresją lub mają historię tej choroby w rodzinie są bardziej narażone na jej wystąpienie po porodzie,
  • izolacja społeczna - brak wsparcia ze strony rodziny lub przyjaciół może powodować uczucie osamotnienia i pogłębiać objawy depresji poporodowej,
  • problemy z dzieckiem lub karmieniem - problemy z karmieniem piersią, kolki, trudności w uspokajaniu dziecka - to wszystko może zwiększyć poziom stresu i przyczynić się do rozwoju depresji,
  • traumatyczne doświadczenia związane z porodem - kobiety, które doświadczyły powikłań podczas porodu lub cesarskiego cięcia z powodu zagrożenia życia są bardziej narażone na zaburzenia depresyjne.

Nie bez znaczenia jest też masa ciała, z badań wynika, że otyłość w czasie ciąży wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju depresji poporodowej.

Skala Depresji Becka
Pytanie 1 z 21
Odczuwanie smutku i przygnębienia