Szargają nerwy i odbierają motywację. 5 rad, jak radzić sobie z toksykami w pracy

2023-06-22 16:07

Praca jest ważnym elementem życia niemal każdego człowieka, dlatego odbija się również na sferze prywatnej. Obcowanie z toksycznymi ludźmi w miejscu pracy może powodować wyczerpanie i przewlekły stres oraz odbierać chęci do działania. Każdy z tych skutków niesie ze sobą ciężar nie tylko psychiczny, ale również fizyczny, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z takim ludźmi.

Szargają nerwy i odbierają motywację. 5 rad, jak radzić sobie z toksykami w pracy
Autor: Getty Images Szargają nerwy i odbierają motywację. 5 rad, jak radzić sobie z toksykami w pracy

Robert Sutton to profesor na Uniwersytecie Stanforda, który poświęcił się badaniu wrednych pracowników. Zdaniem eksperta, połowa ludzi będzie miała styczność z toksykiem w pracy. Niezależnie od tego, czy podważa kompetencje innego pracownika przed szefem, czy wysyła niegrzeczne wiadomości lub komentarze, zawsze może ucierpieć na tym produktywność danej osoby, ale i jej zdrowie.

Specjalista wyjaśnia, że zmiana reagowania lub stosowanie sztuczek psychologicznych z pewnością pomoże. A w połączniu z innymi strategiami, jak np. informowaniem pracownika z działu personalnego, może pomóc stworzyć pewną barierę między toksykiem, a jego ofiarą.

Poradnik Zdrowie: toksyczny związek

Spróbuj być ponad tym

Ekspert wyjaśnia, że niektórzy biurowi prześladowcy szukają walki. Wówczas najlepszą reakcją jest próba wzniesienia się ponad to. Jeśli ofiara jest w stanie zignorować niewłaściwe zachowanie innego pracownika i kontynuować pracę mimo agresji, należy to zrobić, a zdystansowanie się do sytuacji czasami jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zmniejszenie jej złego wpływu.

Pamiętaj, że nie tylko ty jesteś ofiarą toksyka

Osoby toksyczne zazwyczaj są wredne dla innych. Jeśli jesteś ofiarą toksyka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jesteś sam. W tym przypadku niezwykle istotne jest uświadomienie sobie tego, co z pewnością pomoże uniknąć obwiniania się za jego działania.

Ekspert wskazuje, że często ofiary mają tendencje do wmawiania sobie, że to one są tymi złymi, dlatego zawsze w najbliższym otoczeniu należy starać się mieć przyjaznych ludzi.

Stosuj dystans emocjonalny

To jedna z ulubionych strategii profesora w radzeniu sobie z emocjami. Praktykowanie dystansu emocjonalnego i postawienie na obserwację, może okazać się pomocne. Pozwoli to uniknąć frustracji i wyczerpania psychicznego.

Staraj się nie brać sytuacji do siebie

Współpraca z toksykami może wpływać na chęci do pracy, ale także samopoczucie. Jeśli ktoś narażony jest na działanie toksycznej osoby przez jej zachowanie, może poczuć się przygnębiony. Sutton przychodzi z gotowym rozwiązaniem.

Specjalista radzi, by wyobrazić sobie ścianę między sobą a toksykiem. - Powiedz sobie: Nie mogę tego brać do siebie – wyjaśnia. Ta technika może okazać się szczególnie pomocna, gdy przed pracownikiem jest jeszcze praca do wykonania.

Nie zapominaj, że to tymczasowa sytuacja

Nie zawsze można pozwolić sobie na odejście z pracy, ale należy pamiętać, że zawsze jest szereg innych możliwości, by wyjść z tej niekomfortowej sytuacji. Warto pomyśleć o przeniesieniu do innego działu w firmie lub po prostu zacząć aplikować na inne stanowiska, a z czasem współpraca z toksykiem będzie jedynie wspomnieniem.

- Praktykowanie sztuki nieprzejmowania się ludźmi, którzy źle cię traktują, może ocalić twoje zdrowie psychiczne, chronić twoje zdrowie fizyczne i powstrzymać cię od krzywdzenia ludzi, których kochasz – podkreślił Robert Sutton.

Należy zaznaczyć, że praca z toksykami może mieć różny wymiar. Są przypadki, w których nawet najlepsze strategie się nie sprawdzą. Jeśli dochodzi do nękania, pojawia się poczucie zagrożenia, natychmiast należy to zgłosić, zarówno swojemu kierownikowi, ale i działowi personalnemu.