Psychotesty: czym są i na czym polegają tego rodzaju quizy?

2021-08-24 12:53

Psychotesty to rodzaj zabawy, która nie stanowi dogłębnej i szczegółowej analizy. Psychotesty dostępne w Internecie czy magazynach, cieszą się duża popularnością - być może wynika to z chęci autopoznania. Wyniki psychotestów często są jednak mało precyzyjne - ich rozwiązania można dopasować do wielu osób. Czym są i na czym polegają psychotesty?

Psychotesty: czym są i na czym polegają tego rodzaju quizy?
Autor: thinkstockphotos.com Psychotesty zazwyczaj wykonujemy online lub w gazecie - stanowią formę zabawy i tylko tak należy je traktować.

Spis treści

  1. Na czym polegają psychotesty?
  2. Przykładowe psychotesty
  3. Psychotesty miłosne
  4. Psychotesty a testy psychologiczne
  5. Psychotesty i pierwsze objawy problemów
Szary kolor ścian. Co na to psycholog kolorów?

Na czym polegają psychotesty?

Psychotesty, inaczej nazywane są psychozabawami, mają na celu określenie, np. rodzaju twojej osobowości, aktualnego poziomu szczęścia, diety idealnej dla ciebie, rodzaju twojej sylwetki, a nawet stwierdzenie, którego bohatera danej książki czy filmu przypominasz.

Zazwyczaj psychotesty to quizy składające się z kilku lub kilkunastu krótkich pytań z możliwością odpowiedzi w kilku różnych wariantach. W psychotestach finalnie zliczane są wszystkie odpowiedzi i na ich podstawie wygenerowany zostaje wynik opisujący interesujące nas zagadnienie.

Zliczanie zazwyczaj odbywa się po prostu jako zsumowanie wszystkich punktów otrzymanych za odpowiedzi lub na podstawie przewagi danego typu wyborów, np. osoba, która zaznaczyła większość odpowiedzi "a" otrzymuje inny wynik niż ktoś, kto najczęściej stawiał na "b".

Kluczową kwestią do uzyskania jak najdokładniejszego wyniku stanowi szczere odpowiadanie na pytania. Tylko takie tworzą podstawę wiarygodności wyniku, który uzyskamy z quizu.

Przykładowe psychotesty

Psychotesty dotyczą wielu różnych kwestii związanych z wewnętrzną sferą człowieka, jak i otaczającego go świata oraz sposobu, w jaki ten jest przez niego odbierany. Wykonując jeden z psychotestów możesz  na przykład sprawdzić:

  • Jaki masz typ osobowości?
  • Czy częściej kierujesz się sercem, rozumem, czy może intuicją?
  • Czy masz umysł artysty, czy naukowca?
  • Co oznaczają liczby, które lubisz?
  • Czy dolega ci zwykły smutek, czy masz depresję?
  • W jakiego typu zawodzie powinieneś pracować?
  • Co oznaczają twoje sny?
  • W ilu procentach wykorzystujesz swój umysł?
  • Jaki jest twój typ temperamentu?
  • Który starożytny symbol jest twoim talizmanem?
  • Która półkula mózgu dominuje u ciebie (prawa czy lewa)?
  • Jakie masz kompleksy?
  • Czy łatwo Tobą manipulować?
  • Jaki styl zarządzania preferujesz?
  • Czy jesteś altruistą? Sprawdź swój poziom współczucia
  • Jak silny/-a psychicznie jesteś?
  • Jakiego koloru jest twoja aura?
  • Którego bohatera "Gry o tron" przypominasz?
  • Jaki prezent jest stworzony dla ciebie?

Psychotesty miłosne

Psychotesty miłosne to odrębna kategoria quizów stworzona z myślą o wszystkich zakochanych, którzy nie są wystarczająco stanowczy w podejmowaniu decyzji dotyczących ich partnerów lub ogólnie - związku.

Takim ludziom psychotesty mogą pomagać w rozwiązywaniu wątpliwości na przeróżnych etapach zaawansowania w relacji z drugą osobą lub dopiero w trakcie jej budowania. Z niektórych psychotestów można również dowiedzieć się, jakich cech szukamy w osobie, która mogłaby stać się naszym partnerem idealnym i czego oczekujemy w udanej relacji miłosnej.

Oczywiście nie zawsze takie informacje muszą być bezwzględnym drogowskazem w poszukiwaniu swojego szczęścia, ale dla niektórych z pewnością są dużym ułatwieniem w momentach wątpliwości.

Z psychotestów miłosnych chętnie też korzystają osoby, które dopiero szukają swojej przysłowiowej drugiej połówki, chcąc za pomocą quizu określić swoje szanse na poznanie drugiej osoby bądź dowiedzieć się, kto będzie do niego czy do niej pasował.

Ważne

Psychotesty a testy psychologiczne

Terminy "psychotesty" i "testy psychologiczne" często stosowane są wymiennie, jednak oznaczają dwie różne kwestie.

Testy psychologiczne przeprowadza psycholog u swojego pacjenta i na ich podstawie może postawić diagnozę. Psychotesty to natomiast forma zabawy, która ewentualnie może posłużyć danej osobie jako sygnał do podjęcia działań w kierunku rozwiązania swojego problemu.

Psychotesty i pierwsze objawy problemów

Często na skutek traumatycznych wydarzeń, dużej ilości problemów lub zbyt szybkiego tempa życia w ludziach narasta frustracja. Może ona odbijać się na osobowości i stosunku człowieka do jego otoczenia.

Utrzymująca się dłużej stanowi podstawę poważnej choroby, jaką jest depresja. Jeśli masz wątpliwości, co do tego czy funkcjonujesz normalnie i czy czerpiesz satysfakcję ze swojego życia, ale obawiasz się lub krępujesz wizyty u psychologa to psychotest w postaci quizu może być pierwszym, nie wymagającym dużych nakładów czasowych i finansowych rozwiązaniem.

Psychotesty online lub w magazynach drukowanych to przede wszystkim wygoda, ponieważ pierwsze symptomy choroby bądź niepokojących zmian możesz wykryć nie wychodząc z domu. Zupełnie za darmo (pominąwszy cenę za konkretną gazetę).

Dodatkowo wynik psychotestu może być bardziej obiektywny niż rozmowa na temat swoich wątpliwości z osobą trzecią, w stosunku do której nie zawsze można uzewnętrznić się w stu procentach, będąc blokowanymi przez stres czy wstyd.

Jeśli wynik psychotestu wyraźnie wskazuje, że masz podstawy do niepokoju, w związku ze swoim stanem emocjonalnym/psychicznym, jest to wyraźny argument za tym, aby skonsultować się ze specjalistą - psychologiem i zacząć przeciwdziałać postępowaniu tym problemom.

Czy możesz być meteopatą?
Pytanie 1 z 7
Czy odczuwasz zmiany w samopoczuciu wraz ze zmianami ciśnienia atmosferycznego?