Grzybki psylocybki działają halucynogennie. Czym grozi jedzenie grzybów psylocybinowych?

2013-12-02 7:54 Anna Jakimiuk

Grzyby psylocybinowe, np. łysiczka lancetowata to grzyby o działaniu psychoaktywnym, halucynogennym. Ich amatorzy mówią o nich psylocybki, halucynki. Czy wiesz, jak wpływają na umysł i jakie skutki fizyczne wywołuje ich spożycie? Zobacz, czy od grzybków halucynogennych można się uzależnić i jak pomóc osobie, która przedawkowała psylocybki.

Haluny, halunki, grzybki halucynogenne, psylocybki, magiczne grzybki – to określenia grzybów psylocybinowych, używane przez amatorów eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. W rzeczywistości mowa o łysiczce lancetowatej – jedynym występującym w Polsce grzybie z gatunku psylocybinowych. Są to niewielkie, brązowe lub brązowo-żółte grzybki na cienkich korzonkach, rosnące najczęściej w miejscach, gdzie wypasa się owce, głównie na południu kraju.

Za działanie grzybów psychoaktywne tych grzybów odpowiadają głównie dwie zawarte w nich substancje chemiczne: psylocybina i psylocyna.

Działanie grzybków psylocybinowych

Grzyby psylocybinowe rzadko wywołują prawdziwe halucynacje, ale powodują zniekształcenia wizualne. Osoba, która je zjadła, może widzieć rzeczy, których nie ma, lub doświadczać sytuacji, które się nie wydarzają.

Halucynki wpływają silnie na świadomość, bo substancje chemiczne zawarte w tych grzybach prowadzą do osiągnięcia stanu tzw. doświadczenia psychodelicznego: zmieniają widzenie kolorów, odczuwanie czasu i przestrzeni.

Jednorazowe spożycie grzybów halucynogennych wywołuje u człowieka:

 • zaburzenia percepcji czasoprzestrzennej;
 • zmienny nastrój;
 • zmienność myśli;
 • wyostrzenie zmysłów;
 • wyzwolenie kreatywności.

Wiele czynników (zbyt wysoka dawka, nieodpowiednie otoczenie, indywidualne predyspozycje), często powodują problemy psychiczne. Do negatywnych efektów zażycia psylocyny należą:

 • poirytowanie;
 • depresja;
 • napad lęku i paniki;
 • dezorientację i utratę kontroli.

Efekty fizyczne wywoływane przez psylocybki

Podobne jak z efektami psychicznymi, odczucia fizyczne po spożyciu grzybów mogą indywidualne. Należą do nich m.in.:

 

 • rozluźnienie mięśni;
 • biegunka;
 • chęć śmiania się;
 • lekkie zawroty głowy;
 • skurcze mięśni twarzy i uczucie sztywnienia szczeki;
 • uczucie zimna;
 • ból brzucha;
 • przyspieszenie bicia serca.

Czym grozi zjedzenie grzybków psylocybinowych?

Zjedzenie grzybów psylocybinowych może wywołać panikę lub lęk. Substancje toksyczne przyjmowane długotrwale u niektórych wywołują reminiscencję (flash back), czyli ponowne wystąpienie halucynacji nawet tydzień po zażyciu toksycznych substancji.

U pacjentów z chorobami psychicznymi lub predyspozycjami do zaburzeń psychicznych grzyby halucynogenne mogą nasilić lub nawet ujawnić objawy choroby.

Ważne! Pod żadnym pozorem nie powinno się prowadzić samochodu po zjedzeniu tych grzybów, gdyż stanowi to bezpośrednie zagrożenie z życia. Znacznie spowalniają one szybkość reakcji i powodują rozkojarzenie.

Czy grzyby halucynogenne uzależniają?

Grzyby halucynogenne nie prowadzą do uzależnienia ani fizycznego, ani psychicznego. Chęć częstego spożywania grzybów może być więc wytłumaczone tylko przez predyspozycje osobowościowe do osiągania doświadczenia psychodelicznego. Jednakże niesie to za sobą ryzyko związane z tym, że powtarzanie jedzenia grzybów w odstępach kilkudniowych nie daje praktycznie żadnych efektów, nie ma więc żadnego sensu. Z kolei znaczne zwiększanie dawki jest niebezpieczne dla organizmu. Trzeba też wiedzieć, że zwiększanie dawki i spożywanie grzybów psylocybinowych regularnie przez długi okres, w większości przypadków prowadzi do lęków i psychozy. A gdy grzyby zadziałają zbyt silnie, może pojawić się napad paniki.

Pierwsza pomoc po przedawkowaniu łysiczki lancetowatej

Osoba przeżywająca silne doświadczenie psychodeliczne powinna być uspokajana i musi czuć ciągłą obecność drugiego człowieka. Warto przypominać o swojej obecności, przez trzymanie za rękę osoby po spożyciu grzybów.

Jeśli objawy się nasilają lub nie ustają przez wiele godzin, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Postępowanie medyczne w takiej sytuacji obejmuje terapię przeciwlękową i w razie konieczności - leczenie farmakologiczne. W zależności od indywidualnych objawów, lekarz może zadecydować o podaniu leków przeciwlękowych lub uspokajających.

Chcesz wiedzieć więcej o grzybach halucynogennych? Oglądaj o godzinie 17.00 "Szpital" na antenie TVN!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Master
|

A co to za "nałukowiec" pisał? Hahaha....
Sama propaganda.

mistyczny szaman
|

wtajemniczeni ludzie odrazu widza ze napisala to jakas amatorka! zgadzam sie z kom. kolezki ,,Włóczęga Dharmy,, trzeba bylo podac jakies zalety a nie tylko wytykac wady! nikt nie napisal o tym np ze mózg po psylocybinie jest 4 razy bardziej aktywniejszy niz normalnie! a z tym zatruciem to se chyba autorka jaja robi... czestsze sa przypadki bad tripow niz zatruc! zatrucia owszem wystempuja ale jak ludzie sa debilami nie rozruzniajacymi lysiczki od np krowiaka... kolejny wielki mit to fleshback! a i taka mala poprawka jesli chodzi o ten artykol: NIE PSYCHOAKTYWNE TYLKO PSYCHODELICZNE !!!

Kapral
|

grzybow sie nie je, robi sie wywar :) wtedy nei ma zadnego dyskomfortu i podroz jest jasna :)

zastanawia mnei nielegalnosc tego leku... skoro posiadanie jest nielegalne, to jak sie odnosi to do wlascicieli pol na ktorych rosna :D

Włóczęga Dharmy
|

1. Flashback to mit. Od roku nie przyjmuje psychodelików ani grzybów i tylko raz po 2 miesiącach od odstawienia na minutę miałem mikropsychodelicznych efekt w percepcji, ponieważ moje ciało oczyszczało się z różnych substancji i jego gospodarka chemiczna wracała do naturalnego stanu.
2. Napisać jakie to niebezpieczne i złe jest łatwo wzorując się z innych stron, ale przedstawić plusów to już nie można?
Ile jest raportów ludzi, którzy mieli doświadczenia mistyczne pod wpływem grzybów? Ile jest raportów, że ludzie po jednym doświadczeniu z grzybami zmienili swój światopogląd, żywienie, podejście do natury, siebie samego czy drugiego bytu?
3. W Ameryce są prowadzone legalnie terapie przy użyciu MDMA, grzybów oraz LSD nie mówiąc już o podziemnych psychoterapeutach z otwartymi głowami. Jak ze wszystkim trzeba mieć wiedzę, żeby wykorzystać dane zjawisko potencjalnie na swoją korzyść, a nie krzywdę.
4. Pierwsze religie tego świata - różne tradycje szamańskie, opierają się na doświadczeniach z roślinami psychodelicznymi oraz grzybami.

I NAJWAŻNIEJSZE:
W nawet tak małym artykule przestrzegającym przed spożywaniem grzybów powinno być wytłumaczone dokładnie zjawisko Set&setting.

To taki komentarz dla równowagi tego tematu ;)

Poecilotheria
|

Po pierwsze: Gatunek to grupa organizmów, które mogą się miedzy sobą swobodnie rozmnażać dając płodne potomstwo. Gatunkiem to właśnie jest łysiczka lancetowata - to jest nazwa gatunku grzyba. Grupa GATUNKÓW grzybów które zawierają daną substancję, to po prostu grupa takich grzybów, a nie jeden gatunek.
Po drugie: Grzyby nie mają korzeni (czy tam korzonków, jak to autorka ujęła)! Mają trzon lub nóżkę, która wyrasta z grzybni (mowa oczywiście o kapeluszowych).

Jak widzę takie błędy rzeczowe, to wartość merytoryczna tekstu spada dla mnie do zera.

Dawid
|

W Polsce występują 3 gatunki grzybków z czego łysiczka jest napopularniejsza, druga sprawa to taka że trzeba zjeść 30kg tych grzybów (tak w 30kg łysiczek znajduję się śmiertelna dawka psylocybiny).
Flash back to raczej mit może coś takiego wystąpić ale na pewno człowiek nie doświadczy tego co po zjedzeniu grzybów :)