Grzybki psylocybki działają halucynogennie. Czym grozi jedzenie grzybów psylocybinowych?

2013-12-02 7:54

Grzyby psylocybinowe, np. łysiczka lancetowata to grzyby o działaniu psychoaktywnym, halucynogennym. Ich amatorzy mówią o nich psylocybki, halucynki. Czy wiesz, jak wpływają na umysł i jakie skutki fizyczne wywołuje ich spożycie? Zobacz, czy od grzybków halucynogennych można się uzależnić i jak pomóc osobie, która przedawkowała psylocybki.

Grzybki psylocybki - jakie mają działanie, czym grozi jedzenie grzybów psylocybinowych?
Autor: Photos.com Grzybki psylocybki - jakie mają działanie, czym grozi jedzenie grzybów psylocybinowych?

Spis treści

  1. Działanie grzybków psylocybinowych
  2. Efekty fizyczne wywoływane przez psylocybki
  3. Czym grozi zjedzenie grzybków psylocybinowych?
  4. Czy grzyby halucynogenne uzależniają?
  5. Pierwsza pomoc po przedawkowaniu łysiczki lancetowatej

Haluny, halunki, grzybki halucynogenne, psylocybki, magiczne grzybki – to określenia grzybów psylocybinowych, używane przez amatorów eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. W rzeczywistości mowa o łysiczce lancetowatej – jedynym występującym w Polsce grzybie z gatunku psylocybinowych. Są to niewielkie, brązowe lub brązowo-żółte grzybki na cienkich korzonkach, rosnące najczęściej w miejscach, gdzie wypasa się owce, głównie na południu kraju.

Za działanie grzybów psychoaktywne tych grzybów odpowiadają głównie dwie zawarte w nich substancje chemiczne: psylocybina i psylocyna.

Działanie grzybków psylocybinowych

Grzyby psylocybinowe rzadko wywołują prawdziwe halucynacje, ale powodują zniekształcenia wizualne. Osoba, która je zjadła, może widzieć rzeczy, których nie ma, lub doświadczać sytuacji, które się nie wydarzają.

Halucynki wpływają silnie na świadomość, bo substancje chemiczne zawarte w tych grzybach prowadzą do osiągnięcia stanu tzw. doświadczenia psychodelicznego: zmieniają widzenie kolorów, odczuwanie czasu i przestrzeni.

Jednorazowe spożycie grzybów halucynogennych wywołuje u człowieka:

  • zaburzenia percepcji czasoprzestrzennej;
  • zmienny nastrój;
  • zmienność myśli;
  • wyostrzenie zmysłów;
  • wyzwolenie kreatywności.

Wiele czynników (zbyt wysoka dawka, nieodpowiednie otoczenie, indywidualne predyspozycje), często powodują problemy psychiczne. Do negatywnych efektów zażycia psylocyny należą:

  • poirytowanie;
  • depresja;
  • napad lęku i paniki;
  • dezorientację i utratę kontroli.

Efekty fizyczne wywoływane przez psylocybki

Podobne jak z efektami psychicznymi, odczucia fizyczne po spożyciu grzybów mogą indywidualne. Należą do nich m.in.:

  • rozluźnienie mięśni;
  • biegunka;
  • chęć śmiania się;
  • lekkie zawroty głowy;
  • skurcze mięśni twarzy i uczucie sztywnienia szczeki;
  • uczucie zimna;
  • ból brzucha;
  • przyspieszenie bicia serca.

Czym grozi zjedzenie grzybków psylocybinowych?

Zjedzenie grzybów psylocybinowych może wywołać panikę lub lęk. Substancje toksyczne przyjmowane długotrwale u niektórych wywołują reminiscencję (flash back), czyli ponowne wystąpienie halucynacji nawet tydzień po zażyciu toksycznych substancji.

U pacjentów z chorobami psychicznymi lub predyspozycjami do zaburzeń psychicznych grzyby halucynogenne mogą nasilić lub nawet ujawnić objawy choroby.

Ważne! Pod żadnym pozorem nie powinno się prowadzić samochodu po zjedzeniu tych grzybów, gdyż stanowi to bezpośrednie zagrożenie z życia. Znacznie spowalniają one szybkość reakcji i powodują rozkojarzenie.

Czy grzyby halucynogenne uzależniają?

Grzyby halucynogenne nie prowadzą do uzależnienia ani fizycznego, ani psychicznego. Chęć częstego spożywania grzybów może być więc wytłumaczone tylko przez predyspozycje osobowościowe do osiągania doświadczenia psychodelicznego. Jednakże niesie to za sobą ryzyko związane z tym, że powtarzanie jedzenia grzybów w odstępach kilkudniowych nie daje praktycznie żadnych efektów, nie ma więc żadnego sensu. Z kolei znaczne zwiększanie dawki jest niebezpieczne dla organizmu. Trzeba też wiedzieć, że zwiększanie dawki i spożywanie grzybów psylocybinowych regularnie przez długi okres, w większości przypadków prowadzi do lęków i psychozy. A gdy grzyby zadziałają zbyt silnie, może pojawić się napad paniki.

Pierwsza pomoc po przedawkowaniu łysiczki lancetowatej

Osoba przeżywająca silne doświadczenie psychodeliczne powinna być uspokajana i musi czuć ciągłą obecność drugiego człowieka. Warto przypominać o swojej obecności, przez trzymanie za rękę osoby po spożyciu grzybów.

Jeśli objawy się nasilają lub nie ustają przez wiele godzin, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Postępowanie medyczne w takiej sytuacji obejmuje terapię przeciwlękową i w razie konieczności - leczenie farmakologiczne. W zależności od indywidualnych objawów, lekarz może zadecydować o podaniu leków przeciwlękowych lub uspokajających.