Dlaczego niektórzy uzależniają się szybciej niż inni?

2020-06-10 16:41 Magda Mazurek

Naukowcy prowadzili badania na myszach, które miały odpowiedzieć na ważne pytanie - dlaczego niektórzy uzależniają się szybciej niż inni. Jaka jest odpowiedź?

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Badań odkryli, że receptory dopaminy D2 (DRD2) w interneuronach cholinergicznych (CHIN) odgrywają kluczową rolę w uzależnieniu od kokainy.

Uzależnienie od narkotyków jest zaburzeniem psychicznym, w którym „osoba” obsesyjnie poszukuje narkotyków i używa ich, pomimo ich szkodliwych skutków. Po spożyciu narkotyki zwiększają stężenie dopaminy - w układzie nagrody mózgu i aktywują receptory dopaminy, co z kolei powoduje intensywne pragnienie narkotyków.

Polecamy: Umrzeć z przedawkowania - śmiertelne mieszanki leków, narkotyków i alkoholu

Wyjaśnienie pojęć:

Dopamina: neuroprzekaźnik uwalniany w mózgu, gdy dana osoba jest nagradzana lub narażona na substancje uzależniające. Jest powszechnie nazywany „hormonem przyjemności” lub "hormonem szczęścia".
Receptor dopaminy: receptor na błonie komórkowej, który specyficznie wiąże się i reaguje na dopaminę

Czy wszyscy uzależniają się tak samo?

Istnieją indywidualne różnice w uzależnieniu od narkotyków. Niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie, gdy są narażone na podobną dawkę uzależniającego narkotyku. Jednak mechanizm neurobiologiczny leżący u podstaw tego zjawiska pozostaje nieuchwytny.

Polecamy: Współuzależnienie: objawy i leczenie

Naukowcy prowadzą doświadczenia na myszach, które mają dać odpowiedź, jak działa mechanizm uzależnień. - Badając na poziomie całego genomu ekspresję genów w obrębie CHIN, które występują w różnych indywidualnych jednostkach, stworzyliśmy pionierski obszar badań nad uzależnieniami - dowiadujemy się z badania - W ramach dalszych badań będziemy kontynuować badanie szczegółowego mechanizmu molekularnego leżącego u podstaw tego, jak uzależnione zwierzęta wykazują podwyższoną ekspresję DRD2. Poszukiwanie kandydatów na leki, które mogą kontrolować taką wrażliwość poprzez regulację aktywności receptorów ACh, może być kolejną wykonalną przyszłością plan.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE