ZAPACH DNIA codziennego - jak aromaty wpływają na nasz nastrój

2011-12-27 11:54

Aromaty kwiatów, owoców, ziół i przypraw nie dość że sprawiają przyjemność, to jeszcze mogą zdopingować do działania i dodać energii. Sprawdź, jak działają poszczególne zapachy i jak je wykorzystać w ciągu dnia do poprawy nastroju.

ZAPACH DNIA codziennego - jak aromaty wpływają na nasz nastrój
Autor: thinkstockphotos.com

Ludzki nos ma od 5 do 20 mln receptorów wychwytujących cząstki zapachowe. To niewiele w porównaniu chociażby z 220 mln, które posiada pies. Ale i my całkiem dobrze radzimy sobie z powonieniem. W dodatku, umiejętność przetwarzania zapachu i przekazywania informacji o nim do rejonów mózgu odpowiedzialnych za emocje sprawia, że różne zapachy wywołują inne pobudzenie emocjonalne. Oto przegląd najpopularniejszych zapachów, które pomogają przetrwać trudne chwile w ciągu dnia.

C jak cytryna

Obniża poziom hormonu stresu (kortyzolu), pomaga się skoncentrować na na pracy.

C jak cynamon

Zapach tej przyprawy poprawia zawodną pamięć.

K jak kawa

Jej wąchanie usuwa znużenie prawie tak samo jak wypicie małej czarnej. Warto mieć przy sobie kilka ziarenek, jeśli wybierasz się na zakupy perfum. Powąchanie kawy „znosi” zapachy perfum, neutralizuje ośrodek powonienia, możesz wąchać kolejne perfumy, bez obawy, że pomieszają ci się zapachy.

L jak lawenda

Uspokaja. Wycisza. Ale też i usypia. Zasuszona i włożona pod poduszkę pomaga wejść w fazę głębokiego snu. Można też rozpylić zapach w sypialni, bądź skropić pościel lawendą w sprayu.

M jak mięta

Podnosi wydolność organizmu. „Uzbrojona” w jej zapach, osiągniesz lepsze wyniki np. podczas wielogodzinnych negocjacji z trudnym klientem.

R jak rozmaryn

Zapach świeżego zioła poprawia kreatywność i pomaga opanować duże partie materiału przed egzaminem lub np. prezentacją.

R jak róża

Słodki aromat ułatwia zapamiętywanie. To prawdziwy bodyguard organizmu, chroni przed uczuciem zmęczenia.

Ważne

5 zasad perfumowania

1 Rozpieszczaj się. Przy wyborze perfum nie kieruj się ceną. Najpiękniejsze perfumy to takie, których zapach najbardziej ci się podoba.

2 Perfumuj się oszczędnie. Może się zdarzyć, że zbyt silny zapach wywoła reakcję alergiczną lub wzbudzi agresję osób, wśród których przebywasz.

3 Kieruj się emocjami. Jeśli rano masz ochotę na ciężkie perfumy a wieczorem na mgiełkę o delikatnym, kwiatowym zapachu, nie wahaj się ich użyć.

4 Nie mieszaj. Łączenie zapachów to trudna sztuka – zostawmy ją więc ekspertom. Staraj się też nie używać równocześnie balsamów o intensywnym, odmiennym od perfum, zapachu.

5 Perfumuj się tam, gdzie... chciałabyś być całowana! Strefy erogenne są miejscami najbardziej ukrwionymi na naszym ciele i tam właśnie perfumy będą najdłużej utrzymywały swój zapach.

miesięcznik "Zdrowie"