Miłość platoniczna: na czym polega? Rodzaje miłości platonicznej

2018-01-27 12:00

Miłość platoniczna to rodzaj uczucia między dwojgiem ludzi, których nie łączy więź seksualna. Zazwyczaj miłość platoniczną kojarzy się z nastolatkami, którzy jeszcze nie rozpoczęli współżycia bądź obdarzyli swoim pierwszym uczuciem gwiazdę kina czy muzyki. Miłość platoniczna zdarza się jednak także między osobami dorosłymi - przeczytaj, na czym polega i poznaj rodzaje miłości platonicznej.

Miłość platoniczna: na czym polega? Rodzaje miłości platonicznej
Autor: thinkstockphotos.com Miłość platoniczna nie jest nastawiona na seks, ale na nawiązanie więzi duchowej.

Spis treści

  1. Rodzaje miłości platonicznej
  2. Miłość platoniczna nieodwzajemniona
  3. Miłość na odległość
  4. Miłość platoniczna w stałym związku
  5. Miłość do członka rodziny
  6. Czy miłość platoniczna ma szanse na przetrwanie?

Miłość platoniczna swoją nazwę wzięła od imienia słynnego filozofa - Platona. Grecki myśliciel wyróżnił bowiem trzy rodzaje miłości:

  • Eros - czyli miłość fizyczną. Według Platona rodzi się ona... poprzez zapach, co zgadzałoby się z różnymi współczesnymi teoriami na temat działania feromonów. Eros jest formą miłości fizycznej, którą Platon uważa za podstawę umożliwiającą rozwój miłości dojrzałej.
  • Philos - czyli przyjaźń. To właśnie ten rodzaj miłości przyjęło się uważać za odpowiednik miłości platonicznej. Przykładem tego rodzaju relacji jest uczucie, jakim rodzic darzy dziecko czy przyjaźń, której nie towarzyszy pożądanie. To kolejny etap w dążeniu do miłości idealnej, czyli...
  • Agape - czyli miłość do Boga - bezinteresowna, pełna oddania. To także miłość do drugiego człowieka, jednak zawsze w odniesieniu do Boga - Bóg stanowi centrum tej relacji.

Dziś przyjmuje się, że miłość platoniczna pozbawiona jest elementu seksualnego, ma wyłącznie wymiar duchowy. Co ciekawe, miłość platoniczna bywa jednostronna, ponieważ obiekt uczuć osoby platonicznie zakochanej może po prostu o tym, że stał się obiektem czyichś westchnień po prostu nie wiedzieć. Tak dzieje się często np. w przypadku uczucia osoby podwładnej do przełożonego czy nastolatki do jej idola. W miłości platonicznej wiele jest miejsca na fantazje, wyobrażenia, przypisywanie obiektowi swoich westchnień cech, które ta osoba niekoniecznie musi posiadać. Zazwyczaj zakochany przypisuje drugiej osobie więcej cech pozytywnych niż ta w rzeczywistości posiada.

Przyjęło się kojarzyć miłość platoniczną z uczuciem podniosłym, wyższym niż to, któremu towarzyszy kontakt seksualny - nie zawsze jednak tak się dzieje. Miłość platoniczna nie przynosi zakochanym samych dobroczynnych efektów.

Czytaj też: Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?

Rodzaje miłości platonicznej

Jak wspomniano wyżej, miłość platoniczna to relacja pozbawiona zbliżeń seksualnych, jednak to nie wszystko - można ją bowiem podzielić na cztery rodzaje.

Miłość platoniczna nieodwzajemniona

Bardzo często wiążąca się z idealizowaniem obiektu westchnień - najczęściej dotyczy nastolatków. Zwłaszcza młode dziewczęta mają skłonność do zakochiwania się w swoich idolach, co niekiedy prowadzi do odcinania się od znajomych "w realu", kłopotów w nauce, spowodowanych całodziennym i całonocnym oglądaniem filmów z "wybrankiem" w roli głównej, słuchaniem muzyki w jego wykonaniu, oglądaniem wywiadów itp. Najczęściej samoistnie przechodzi i tak właśnie powinno być - gorzej, jeśli nie przerodzi się w miłość dojrzałą i umiejętność nawiązywania partnerskich relacji.

Nieodwzajemniona miłość nie dotyczy tylko młodzieży i ich niedostępnych idoli. Często dorosła kobieta lub dorosły mężczyzna zakochuje się np. w koledze z pracy, szefie czy przyjacielu, który jednak ma męża/żonę. W takich przypadkach osoba zakochana może wycierpieć niemało - codzienny często kontakt z "zakazanym" lub nieodwzajemniającym gorącego uczucia obiektem swoich westchnień może doprowadzić do spadku nastroju, niezadowolenia ze wszystkich innych aspektów życia. Co gorsza, zamyka taką osobę na uczucie, które mogłoby ją uszczęśliwić - do innej osoby, która je odwzajemni.

Miłość na odległość

Miłością platoniczną można też nazwać relację dwóch osób, które np. poznały się się na wakacjach, ale mieszkają w zupełnie różnych miejscach i kontynuują znajomość przez internet lub wszelkie związki wirtualne, gdy "partnerzy" w ogóle się nie znają ze świata rzeczywistego, a jednak nawiązują silną więź emocjonalną. Wspólne rozmowy: wymiana poglądów, relacje z dnia codziennego, wymienianie się poradami sprawiają, że nawiązana zostaje miłość platoniczna. Jeśli taki rodzaj relacji wystarcza partnerom, zadziała na nich dobroczynnie - zawsze dobrze jest mieć u swego boku osobę, która nas wysłucha, nawet, jeśli tak naprawdę fizycznie nie ma jej obok, a setki kilometrów dalej. Jednak niemożność cieszenia się tą relacją przy silnej ku temu potrzebie może prowadzić do frustracji.

Miłość platoniczna w stałym związku

Niekiedy partnerzy świadomie rezygnują z seksu w swojej relacji i żyją w tzw. białym małżeństwie. I nie chodzi tu tylko o początek znajomości, ale o założenie na cały czas jej trwania. Jeśli jednak taki związek nie jest relacją dwóch osób aseksualnych, które potrzeby uprawiania seksu po prostu nie mają, zazwyczaj wynika on z problemów jednego bądź dwojga partnerów. Przyczyną może być zbyt duża obawa przed zbliżeniem, kompleksy, trudne wspomnienia z młodości związane np. z doświadczeniem molestowania seksualnego w dzieciństwie.

Miłość do członka rodziny

Zupełnie innym od powyżej opisanych rodzajem miłości platonicznej jest miłość do członka rodziny - siostry, rodzica, babci czy dziadka - czy nawet szczególnie silna przyjaźń. Stanowią one najbardziej "czystą" odmianę miłości platonicznej. Przecież do członków rodziny nie odczuwamy popędu seksualnego, więc to uczucie jest dla nas nie tylko "wystarczające", ale i wzmacniające, często pełne altruizmu.

Czy miłość platoniczna ma szanse na przetrwanie?

W przypadku relacji rodzinnych: rodzic-dziecko czy między rodzeństwem - oczywiście, jednak nie w uosobieniu nastolatki zakochanej w idolu - to "uczucie" nie przetrwa, a na pewno przetrwać nie powinno. Relacja internetowa między dwojgiem ludzi może trwać bardzo długo, jeśli tylko taka forma relacji nie stanie się dla nich ciężarem i nie zaczną skupiać się na rozmyślaniu tym, że wspólne relacje "w realu" nie są możliwe. Nieczęsto szczęśliwie kończy się miłość platoniczna do "niedostępnej" osoby, którą widzimy na co dzień, ale z różnych powodów nie możemy się z nią związać. Problemy zdarzają się również w białych małżeństwach.

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.