Halitoza to objaw, a nie choroba. O czym świadczy i jak się jej pozbyć?

2024-05-22 11:40

Halitoza, znana potocznie jako nieświeży oddech, to problem, który dotyka wielu Polaków. Może się wydawać, że nieświeży oddech jest jedynie kwestią estetyczną, jednak w rzeczywistości może to być oznaka poważniejszych problemów zdrowotnych. W najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych sprawdzamy, co Polacy wiedzą o halitozie, a dr Joanna Grabska, lekarz specjalista chorób wewnętrznych radzi, jak się z nią uporać.

Halitoza czyli nieświeży oddech.

Halitoza to problem, z którym spotykamy się wyjątkowo często. Objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust, który wyczuwalny jest zwłaszcza rano lub po spożyciu pewnych pokarmów i napojów. Brzydki, nieświeży oddech może wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej, palenia i żucia tytoniu czy jedzenia ciężkostrawnych potraw.

Sam w sobie nie jest chorobą, może być jednak jej objawem. Halitoza może świadczyć o chorobach przyzębia, infekcjach jamy ustnej, chorobach okolicy nosa, ucha czy gardła, ale także o cukrzycy czy chorobach wątroby. 

Halitoza: jak rozpoznać z którym typem się zmagamy?

Jak wyjaśnia lek. Joanna Grabska, halitozę możemy podzielić na dwa typy: fizjologiczną i patologiczną. Halitoza fizjologiczna ma z kolei dwa podtypy: prawdziwą i rzekomą. Halitoza prawdziwa objawia się najczęściej rano, kiedy produkcja śliny podczas snu jest obniżona. Znika ona najczęściej po umyciu zębów, spożyciu posiłków czy też po wypiciu napoju.

Halitoza rzekoma pojawia się natomiast najczęściej u osób żujących czy palących tytoń oraz po spożyciu niektórych produktów, takich jak np. cebula lub czosnek, a także u osób pijących alkohol. Jeśli zaś chodzi o halitozę patologiczną, to jest to objaw wielu schorzeń - nie tylko chorób w obrębie jamy ustnej. 

Jak sobie radzić z nieświeżym oddechem?

Jak wyjaśnia dr Joanna Grabska, postępowanie z halitozą zależy od jej przyczyn. – Możemy je podzielić na objawowe oraz na objawowe. Leczenie objawowe to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Staranne mycie zębów, po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie, czyszczenie powierzchni między zębowej, czyszczenie języka, płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi chlorheksydynę, bądź cynk.

Należy również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się pić minimum 2 litry wody dziennie. Kolejną rzeczą jest żucie bezcukrowej gumy miętowej, ponieważ zwiększa ona produkcję śliny i dodatkowo odświeża oddech – radzi dr Joanna Grabska. 

Jak rozpoznać, że mamy halitozę? Do jakiego specjalisty udać się z tym problemem i jak sobie z nim poradzić? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka Zdrowo Odpytanych. Zapraszamy!