Chirurg ortopeda rozprawia się z mitami na temat osteoporozy. "Odradzałbym dietę wegańską"

2023-05-05 18:42

Dbanie o kości to coś więcej niż tylko unikanie złamań. Co najbardziej szkodzi kościom? A której najbardziej nie chcemy złamać? Dlaczego dzieci mają więcej kości niż dorośli? W najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych” dr Wojciech Glinkowski odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Zdrowo Odpytani: Chirurg ortopeda rozprawia się z mitami na temat osteoporozy. "Odradzałbym dietę wegańską"

Dbanie o kości nie tylko unikanie złamań, ale też dbanie o prawidłową dietę, aktywność fizyczną i regularne badania. W ludzkim szkielecie mamy kości, które ochraniają głęboko położone narządy (np.: czaszka osłania mózg), ale także pośredniczą w przekazywaniu krwi do innych części organizmu. W kościach znajduje się także szpik kostny, w którym powstaje krew. 

Z wiekiem mamy coraz mniej kości

Ludzkie kości są zbudowane z różnych mikroelementów. Dorosły człowiek ma 206 kości, ale w przypadku dzieci ta liczba wynosi aż 276! Dlaczego? U dzieci wiele kości jest ze sobą niezrośniętych. Z czasem, gdy nasz układ kostny dojrzewa (a dzieje się to do ok. 20 roku życia), kości zrastają się ze sobą. W okresie senioralnym człowiek ma jedynie 200 kości. 

Po ok. 40 roku życia ludzkie kości stają się bardziej kruche i podatne na złamania. Wszystko przez zaczynający się proces wymierania komórek, a co za tym idzie - procesów osteoporotycznych. Jak mówi ortopeda dr Wojciech Glinkowski, “proces osteoporozy jest procesem, który częściej dotyczy kobiet w okresie menopauzy. Hormony płciowe przestają tak dobrze oddziaływać na komórki kostne, które zaczynają gubić składniki mineralne”.

Chcesz mieć mocne kości? Wapń ci pomoże

Wapń zapewnia odpowiednią mineralizację kości, a jego najlepiej przyswajalne źródła znajdują się w takich produktach jak: mleko, sery białe i żółte, jogurty oraz inne produkty mleczne. Utarło się mówienie, że ci, którzy piją mleko są wysocy. Jak mówi dr Glinkowski “90 proc. wpływu na nasz wzrost i rozwój tkanki kostnej ma genetyka, czyli to, co mamy zawarte w genach. Jak mamy wysokich rodziców, to będzie wpływało na to, jak sami będziemy wysocy”. 

Inne elementy, które wspomagają rozwój układu kostnego to aktywność fizyczna i dieta. W wieku dorosłym brak ćwiczeń powoduje łatwe uleganie resorpcji, czyli niszczeniu składników tkanki kostnej. Z kolei ruch u dzieci jest ważny, bo rozwija ich motorykę, mięśnie oraz stawy. W przypadku dzieci ważna jest też dieta, bo młody organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat układu kostnego? Jak nazywają się najmniejsze kości w naszym ciele i gdzie się znajdują? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”.