Weronika ma padaczkę: “Usłyszałam, że mam szukać sobie nowej pracy”

2023-01-30 12:31

Padaczka to jedna z chorób neurologicznych. Może spotkać każdego i to bez względu na wiek. O tym, że na epilepsję można zachorować w każdej chwili, przekonała się Weronika, u której zdiagnozowano padaczkę, gdy miała 17 lat. Z jakimi trudnościami na co dzień spotykają się osoby z epilepsją? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”.

Gadaj Zdrów: Weronika ma padaczkę: “Usłyszałam, że mam szukać sobie nowej pracy”

Padaczka lub epilepsja to choroba neurologiczna, którą najczęściej można kojarzyć z drgawkami, czyli inaczej napadami padaczkowymi. Okazuje się, że to nie jedyny objaw, który jest charakterystyczny dla tej choroby. Inne, które można wymienić, to tzw. aura, która pojawia się przed oczami. Dla Weroniki to jeden z głównych objawów, bo jak sama mówi, “nie wie, co może wydarzyć się potem”.

Weronika, bohaterka odcinka “Gadaj Zdrów”, sama nie wiem, skąd u niej wzięła się epilepsja. Chociaż jest to choroba, z którą można normalnie żyć, dziewczyna nadal spotyka się z brakiem zrozumienia i akceptacji. Czym się to objawia? Chociażby mówieniem, że padaczka to tak naprawę sprawka demonów. Inną przykrą sytuacją, którą opisuje, jest fakt, że przez chorobę Weronika została wyrzucona z pracy.

Czy problemem naprawdę jest padaczka, czy raczej brak edukacji społeczeństwa? Czy można ot tak pozbawić kogoś pracy, czy wiąże się to z brakiem podstawowej wiedzy na temat pierwszej pomocy? Co robić, a czego nie robić, gdy ktoś ma napad? O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy!