To jeden z najrzadszych nowotworów. "U 30 proc. chorych nie daje objawów i wykrywany jest przypadkiem"

2023-11-17 11:38

Czerniak kojarzy się z nowotworem skóry. Tymczasem ten nowotwór może rozwinąć się w każdym narządzie, w którym znajdują się komórki barwnikowe - nawet w oku. O tym, jakie objawy mogą świadczyć o czerniaku oka i w jaki sposób okulista rozpoznaje ten nowotwór, Filip Antonowicz rozmawia z dr n. med. Katarzyną Kozak, onkolog kliniczną.

Czerniak oka to rzadki nowotwór. Pogorszenie ostrości widzenia to jeden z pierwszych objawów

Czerniak oka, a właściwie czerniak błony naczyniowej oka, powstaje z komórek barwnikowych - melanocytów. To nowotwór, o którym słyszymy bardzo rzadko. Nic dziwnego - liczba zachorowań również jest niewielka, bo zapada nań raptem około pięciuset Polaków rocznie. Zazwyczaj wykrywany bywa przypadkowo, w trakcie rutynowej kontroli okulistycznej.

To objawy czerniaka oka. Masz je, nie zwlekaj z wizytą u okulisty

Czerniak gałki ocznej na początku choroby zwykle nie daje objawów, przez co wykrywany bywa często dopiero w zaawansowanym stadium.

Co powinno zatem niepokoić? - Objawy nie są charakterystyczne - uprzedza ekspertka. To przede wszystkim pogorszenie ostrości widzenia, występowanie ubytków w polu widzenia (kiedy chory nie widzi pełnego obrazu), czy pojawiające się co jakiś czas kule i rozbłyski świetlne. - Każdy taki objaw, jak również wszystkie inne objawy sugerujące problemy ze wzrokiem są podstawą do pilnej wizyty u okulisty. - mówi z dr n. med. Katarzyna Kozak z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

Leczenie czerniaka oka nie jest łatwe

Wcześnie wykryty czerniak oka daje dobre rokowania - istnieje szansa na to, by ocalić gałkę oczną. Samo leczenie nie jest jednak łatwe. Dr n. med. Katarzyna Kozak wyjaśnia, że to nowotwór oporny na standardowe terapie stosowane w onkologii.

- Dodatkowym utrudnieniem jest to, że czerniak oka, z uwagi na brak objawów na początku choroby, jest diagnozowany w zaawansowanym stadium, w którym występują przerzuty. Do niedawna nie mieliśmy terapii, które moglibyśmy proponować pacjentom, nie było też wypracowanych standardów postępowania przy tym nowotworze – dodaje.

Jak wyjaśnia, obecnie dostępne metody leczenia to m.in. brachyterapia wykorzystująca pierwiastki promieniotwórcze oraz radioterapia protonowa, a także leczenie chirurgiczne. Oko nie zawsze jednak można uratować - w zaawansowanym stadium choroby często konieczne jest usunięcie gałki ocznej. 

Jakie są przyczyny czerniaka oka, kto jest najbardziej narażony na zachorowanie i w jaki sposób można próbować zapobiec tej chorobie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania padają w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy!