Przepis na długowieczność. Prof. Maciej Banach: "Realnie mamy wpływ na to, ile będziemy żyć"

2023-10-25 13:36

Jak dotąd najdłużej żyjącą osobą na świecie była Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła ponad 122 lata. Czy każdy z nas mógłby żyć równie długo? Jakie czynniki mają największy wpływ na długość życia i dlaczego ogromną rolę odgrywają nie tylko geny czy styl życia, ale też nasze nastawienie do codzienności? Sposoby na długie życie w dobrym zdrowiu zdradza w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów prof. dr hab. n.med. Maciej Banach.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Obecnie na świecie życie ponad 300 superstulatków, czyli osób w wieku powyżej 110 lat. Ilu jest stulatków, tego zliczyć nie sposób - tylko w Polsce żyje ich nieco ponad cztery tysiące, a zdecydowana większość to kobiety. To, że kobiety żyją w Polsce dłużej, widać również w danych GUS, zgodnie z którymi panie dożywają średnio 81 lat, mężczyźni natomiast żyją przeciętnie 73 lata. 

Prof. Maciej Banach wyjaśnia, że na długość życia wpływa wiele czynników, w tym geny i zapisane w nich predyspozycje do wystąpienia pewnych chorób. Ale: - Jeśli wiemy, jak żyć, to nawet choroba zapisana w genach niekoniecznie musi się objawić - zdradza prof. Maciej Banach.

- Na przykład, jeśli mamy rodzinną skłonność do bardzo wysokiego stężenia cholesterolu LDL, to im wcześniej włączymy leczenie, tym lepsze będą efekty, a człowiek z rodzinną hipercholesterolemią może żyć tak samo długo, jak człowiek zdrowy. - podkreśla.

I przypomina, że serce nie jest maszyną zaprogramowaną na konkretną liczbę uderzeń. - My naprawdę realnie mamy wpływ na to, co określamy jako modyfikowalne czynniki ryzyka chorób - otyłość, dieta, styl życia, palenie papierosów. - mówi prof. Maciej Banach. 

Ważne jest też to, czy przysłowiowa szklanka jest do połowy pusta, czy do połowy pełna. To jak podchodzimy do życia ma bowiem ogromne znaczenie dla jego długości. - Gdy mamy pozytywne nastawienie do życia, wtedy jesteśmy ogólnie zdrowsi, a w przypadku poważnych chorób, takich jak nowotwory czy nadciśnienie tętnicze, organizm lepiej reaguje na leczenie - przekonuje  ekspert.

Kto ma szansę na dłuższe życie? Czy znaczenie ma tu status społeczny i miejsce zamieszkania? Co ma większy wpływ na długość życia - my sami, czy świat zewnętrzny? Ile prawdy jest w twierdzeniu, że leżenie skraca życie? W jaki sposób możemy wydłużyć sobie długość życia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy do oglądania.