Starzejące się społeczeństwo – nowe wyzwania, nowe rozwiązania. Konferencja Naukowa Zdrowie i Style Życia – Wrocław 2025
Jak sprostać rosnącym wyzwaniom i potrzebom seniorów w obliczu dynamicznych zmian społecznych, ekonomicznych i technologicznych? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwane podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej Zdrowie i Style Życia – Wrocław 2025, która odbędzie się w dniach 22–23 maja na Uniwersytecie Wrocławskim.

Starzejące się społeczeństwo w centrum uwagi
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Zdrowie i Style Życia – Wrocław 2025 skoncentruje się na najważniejszych wyzwaniach związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Celem tegorocznej konferencji jest prezentacja wyników badań i wymiana poglądów na temat innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia seniorów oraz społecznych i technologicznych innowacji w srebrnej gospodarce.
Ponadto założeniem organizatorów jest aktywizacja i integracja środowiska akademickiego, władz lokalnych i regionalnych, instytucji publicznych oraz przedstawicieli świata biznesu na rzecz promowania zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia w starzejącym się społeczeństwie.
Eksperci z kraju i zagranicy zaprezentują wybrane aspekty ekonomiczne, społeczne i zdrowotne, z którymi mierzy się starzejące się społeczeństwo, a które wymagają szczególnej uwagi decydentów i praktyków. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wybrane aspekty dotyczące aktywnego starzenia się, innowacje w żywności i żywieniu oraz innowacyjne rozwiązania w usługach medycznych dla seniorów.
Przedmiotem dyskusji będzie także znaczenie innowacji społecznych i technologicznych w srebrnej gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem roli sztucznej inteligencji w opiece nad osobami starszymi. Ponadto zostaną zaprezentowane kwestie dotyczące metod i jakości badań statystycznych z zakresu pomiaru warunków i jakości życia w starzejącym się społeczeństwie.
Współpraca środowisk – nauka, samorząd, biznes
Tegoroczną konferencję organizują wspólnie Uniwersytet Wrocławski (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Instytut Nauk Ekonomicznych) oraz Urząd Statystyczny we Wrocławiu. W
gronie partnerów konferencji są m.in. uczelnie: Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture, National Technical University „Kharkiv Polytechnic Institute, Politechnika Wrocławska - Wydział Zarządzania, Katedra Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Wydział Ekonomii i Finansów, Katedra Statystyki i Wydział Zarządzania, Katedra Badań Marketingowych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, Katedra Żywienia Człowieka, a także CEDIMES, Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział we Wrocławiu i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział we Wrocławiu.
Dziedzictwo konferencji WAICHL
Konferencja WAICHL-2025 jest dziewiątą konferencją z cyklu WAICHL, a jedenastą o zdrowiu i jakości życia organizowaną przez Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z partnerami. W 2015 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. Nie widzę problemu – jakość życia osób z dysfunkcją narządu wzroku, a rok później została zorganizowana międzynarodowa konferencja pt. Jakość życia osób niepełnosprawnych na początku XXI wieku. Konferencje WAICHL odbywają się cyklicznie od 2017 roku.
Organizatorzy liczą na aktywizację i integrację środowisk akademickich, przedstawicieli władz oraz biznesu wokół idei zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia w starzejącym się społeczeństwie.