Most nad systemem. Pierwszy w Polsce Kongres POZ & AOS
Ponad 350 uczestników, dziesiątki ekspertów i jeden wspólny cel: skuteczna integracja podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Pierwszy Kongres POZ & AOS w Warszawie wyznaczył nowy kierunek dla polskiego systemu ochrony zdrowia. „To spotkanie przełomowe - mówił podczas inauguracji Łukasz Jankowski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Warszawski hotel Sound Garden stał się w dniach 16–17 maja 2025 roku przestrzenią intensywnej wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskami, które – choć na co dzień pracują z tym samym pacjentem – rzadko mają okazję do wspólnej, pogłębionej rozmowy.
Pierwsza edycja Kongresu POZ & AOS zgromadziła ponad 350 uczestników: lekarzy, pielęgniarek oraz menedżerów ochrony zdrowia. Wspólnym celem była refleksja nad przyszłością systemu, w którym integracja i współpraca stają się warunkiem skuteczności.
Organizatorzy – Państwowy Instytut Medyczny MSWiA oraz Vicommi Media wraz z ekspertkami z Komitetu Naukowego: prof. Katarzyną Życińską, dr Dorotą Szydlarską oraz Konsultant Krajową pielęgniarstwa rodzinnego, Beatą Ostrzycką – przygotowali program łączący wykłady, panele eksperckie, sesje warsztatowe i spotkania inspiracyjne.
Ekspercka wiedza, praktyczne kompetencje
Pierwszy dzień Kongresu otworzył wykład „Czerwone flagi chorób rzadkich w gabinecie lekarza POZ”, który wygłosiła prof. Katarzyna Życińska (Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, Warszawski Uniwersytet Medyczny). Prezentacja zwracała uwagę na symptomy, które powinny wzbudzić czujność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i skłonić do dalszej diagnostyki w kierunku chorób rzadkich – często pomijanych, a wymagających szybkiej reakcji. O chorobach rzadkich opowiadała też w ciekawej prelekcji dr Katarzyna Muras-Szwedziak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Kolejne sesje obfitowały w wystąpienia wybitnych ekspertów: prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis przedstawiła aktualne trendy w opiece geriatrycznej, podkreślając rosnącą potrzebę interdyscyplinarnego podejścia w pracy z osobami starszymi. Dr Jacek Koprowicz mówił o zdrowiu psychicznym w POZ, zwracając uwagę na rolę wczesnej diagnozy zaburzeń depresyjnych i lękowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła również prelekcja dr. hab. Jarosława Woronia na temat wyzwań polipragmazji, w której wskazano konkretne strategie poprawy bezpieczeństwa farmakoterapii.
Duże zaangażowanie uczestników wywołał panel dyskusyjny ekspertów „Wyzwania współczesnej opieki – integracja POZ i AOS”, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego. Dyskusja była dynamiczna, a uczestnicy nie unikali trudnych tematów.
„Ten panel pokazał, że integracja POZ i AOS nie jest tylko postulatem – to konieczność systemowa, której realizacja wymaga wspólnego frontu działań” – komentował Maciej Karaszewski, Dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.
Pierwszy dzień zakończył się spotkaniem z gościem specjalnym – aktorem Jackiem Rozenkiem, który poprowadził szkolenie pt. „Skuteczna komunikacja personelu medycznego z pacjentem po udarze i nie tylko”. W oparciu o własne doświadczenia z chorobą i rekonwalescencją, podzielił się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi skutecznej i empatycznej komunikacji w relacji z pacjentem i jego rodziną.
Praktyka, prewencja i koordynacja – drugi dzień Kongresu
Drugi dzień Kongresu skoncentrowany był wokół zagadnień profilaktyki, nowoczesnych modeli opieki i koordynacji leczenia. Dr Michał Sutkowski, Prezes elekt Kolegium Lekarzy Rodzinnych w wystąpieniu „Blaski i cienie opieki koordynowanej” przedstawił doświadczenia polskich lekarzy rodzinnych w tym obszarze. W kolejnych punktach programu znalazły się m.in. wykład prof. Jadwigi Wójkowskiej-Mach z Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych dot. racjonalnej antybiotykoterapii, „Kalendarz szczepień dla dorosłych” (lek. Łukasz Durajski) oraz prelekcja prof. Iwony Hus o zarządzaniu pacjentem hematologicznym w kontekście współpracy POZ i AOS.
Nie zabrakło również warsztatów praktycznych dla uczestników.
„Największą wartością Kongresu była możliwość rozmowy z koleżankami i kolegami z różnych segmentów systemu – w atmosferze otwartości, bez dystansu i hierarchii” – podsumowywała jedna z uczestniczek, specjalistka medycyny rodzinnej.
Wspólny kierunek: współpraca
Merytoryczną opiekę nad wydarzeniem sprawował Komitet Naukowy złożony ze specjalistek w swoich dziedzinach – prof. Katarzyny Życińskiej, dr Doroty Szydlarskiej oraz mgr Beaty Ostrzyckiej. Jak podkreślali organizatorzy, frekwencja ponad 300 lekarzy i zaangażowanie uczestników przerosły wszelkie oczekiwania, co dowodzi realnej potrzeby budowania pomostów między POZ a AOS.
Kongres odbył się pod honorowym patronatem m.in. Senackiej Komisji Zdrowia, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Kongres, który zainicjował zmianę
Kongres POZ & AOS już w pierwszej odsłonie udowodnił, że istnieje ogromna potrzeba integracji środowisk medycznych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy lekarzami podstawowej i specjalistycznej opieki. Wspólna praca nad rozwiązaniami, które realnie mogą poprawić jakość systemu ochrony zdrowia w Polsce, okazała się możliwa – i konieczna.
II edycja Kongresu POZ & AOS odbędzie się w 2026 roku - szczegółowe informacje pojawią się na stronie wydarzenia: www.kongrespoz.pl.