Dieta dla aktywnego fizycznie chorego na WZW C [Porada eksperta]

2013-11-06 22:31

Mam WZW typu C i jestem po kuracji Interferonem. W tej chwili wyniki są ujemne, czyli wirus jest uśpiony. Jestem osobą, która lubi sport, a w czasie kuracji nie mogłem go uprawiać ze względu na osłabienie i przede wszystkim schudłem 15 kg. Chciałbym teraz wrócić do swojej poprzedniej wagi i chcę ćwiczyć na siłowni. Czy mogę brać białko serwatkowe, np. łowickie na przyrost masy, bo podobno wątroba też potrzebuje białka do regeneracji? Czy tego typu białka są raczej niewskazane, a powinienem stosować tylko naturalne?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przede wszystkim powinien Pan zadbać o regenerującą, bogatoenergetyczną, ale dobrze zbilansowaną i łatwostrawną dietę.

Nie powinien Pan przeciążać wątroby nadmiarem białka pochodzącego z suplementów. Tym bardziej, że nie wiem jak wygląda Pana codzienny jadłospis.

Białka powinien Pan jeść około 1,0-1,2 g/kg masy ciała na dobę, w przypadku gdy nie ma Pan niedowagi, oraz 1,5 g/ kg masy ciała gdy jest Pan niedożywiony. Taka dawka zapewnia prawidłowy stopień odnowy komórek wątrobowych. Jednak zbyt duża podaż białka, np. w związku z przyjmowaniem suplementów, może zwiększyć ilość amoniaku we krwi.

Najważniejsze zasady to:

Unikanie alkoholu pod każdą postacią. Zjadanie 5-7 posiłków na dobę, w tym jeden nocny węglowodanowy. Posiłki powinien Pan jeśc co 2,5-3 godziny. Węglowodany w diecie powinny pochodzić przede wszystkim z produktów skrobiowych (pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki) oraz z warzyw i owoców i stanowić w ciągu doby ok. 300-400g.

Węglowodany proste w postaci tzw. cukru dodanego (cukier, a szczególnie syrop glukozowo-fruktozowy, ponadto miód, fruktoza, dżemy, słodycze) dziennie nie powinny przekroczyć 50 g, ponieważ nadmierna ilość cukrów prostych powoduje zwiększenie stężenia triglicerydów w wątrobie i nasila jej stłuszczenie.

Tłuszcze należy spożywać w ilości ok. 1g/1 kg należnej masy ciała, przeciętnie ok. 70 g.

Źródłem białka powinny być chude produkty – ryby, drób, mięso, wędliny, twarogi, mleko, jogurty, kefiry, jaja.

Potrawy należy gotować w wodzie lub na parze, dusić bez dodatku tłuszczu, piec pod przykryciem.

Z diety należy wykluczyć produkty bogate w błonnik pokarmowy i ciężkostrawne ze względu na skłonność chorych do wzdęć i biegunek (ciemne pieczywo razowe i graham, kasza gryczana).

Nie powinien Pan jeść warzyw wzdymających.

Należy wprowadzić suplementację kwasów tłuszczowych omega-3 w ilości 1-2g/dzień. Istotna jest także suplementacja witamin: B1, B6, PP, kwas foliowy, B12, D oraz witaminy K.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta