Zespół aspiracji smółki - przyczyny, objawy, leczenie

2021-12-03 15:49
Zespół aspiracji smółki: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Zespół aspiracji smółki (MAS) spowodowany jest zachłyśnięciem się przez dziecko wodami płodowymi, zanieczyszczonymi smółką. Do zachłyśnięcia dochodzi często jeszcze wewnątrz macicy. Powoduje to niedrożność oddechową i zaburzenia oddychania u dziecka. Jakie są przyczyny i objawy MAS? Jak przebiega leczenie zespołu aspiracji smółki?

Spis treści

  1. Zespół aspiracji smółki - czynniki ryzyka
  2. Zespół aspiracji smółki - przyczyny
  3. Zespół aspiracji smółki - objawy
  4. Zespół aspiracji smółki - leczenie

Zespół aspiracji smółki (MAS czyli meconium aspiration syndrom) występuje u 2-10 procent noworodków, w przypadku których stwierdzono smółkę w wodach płodowych. Dotyka przede wszystkim noworodki urodzone w terminie porodu, sporadycznie wcześniaki urodzone pomiędzy 34.-37. tygodniu ciąży.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Zespół aspiracji smółki - czynniki ryzyka

Co zwiększa ryzyko wydalenia przez dziecko smółki do wód płodowych, a co za tym idzie, wystąpienie zespołu jej aspiracji?

Zespół aspiracji smółki - przyczyny

Najczęstszą przyczyną oddania smółki do wód płodowych jest niedotlenienie płodu lub zakażenie wewnątrzmaciczne. Niedotlenienie też sprawia, że dziecko próbuje oddychać wewnątrz macicy i zachłystuje się zanieczyszczonymi wodami płodowymi. W efekcie u dziecka po urodzeniu może dojść do:

  • zaburzenia drożności oskrzelików - powstawania ognisk niedodmy w płucach
  • uszkodzenia pęcherzyków płucnych i chemicznego zapalenia płuc
  • upośledzenia drożności drobnych oskrzeli, u 20-50 procent noworodków powikłaniem MAS jest odma opłucnowa
  • rozwoju przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków na skutek zmian w łożysku naczyniowym płuc wynikających z niedotlenienia

Zespół aspiracji smółki - objawy

Objawy kliniczne MAS zależą od tego, jak bardzo dziecko jest niedotlenione oraz od ilości oraz lepkości i gęstości płynu owodniowego, którym dziecko się zachłysnęło:

Zespół aspiracji smółki - leczenie

Ogólną zasadą w przypadku dzieci z zespołem aspiracji smółki jest ograniczanie do minimum zabiegów, pielęgnacji i diagnostyki, bo niepokój dziecka, ból i pobudzenie mogą nasilać niedotlenienie, szczególnie u pacjentów ze współistniejącym przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków.

W przypadku zespołu aspiracji smółki rokowania zależą od tego, jak ciężki był stan dziecka.

Przede wszystkim odsysa się smółkę z jamy ustnej, nosa, tchawicy oraz stosuje się tlenoterapię - około 30 procent małych pacjentów wymaga podłączenia do respiratora.

Dziecku podaje się antybiotyki, często podawane są również sulfaktanty lub albuminy, by wzmocnić odporność. W przypadku współistnienia przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków stosuje się wziewnie tlenek azotu (iNO). Gdy ciśnienie tętnicze jest niskie, podaje się kroplówki.

W niektórych przypadkach stosuje się też żywienie pozajelitowe (lub przez sondę jelitową),aby dziecka nie męczyć podawaniem pokarmu doustnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza