Molestowanie dzieci - skutki i wykrywanie molestowania. Jak dentysta rozpoznaje, że dziecko doświadcza przemocy

2013-04-09 11:55

Molestowane seksualnie, bite lub zaniedbywane dzieci mogą być zdiagnozowane przez dentystę. Dlaczego akurat dentysta jest bardzo pomocny przy wykrywaniu molestowania? Dlatego, że jest jedynym lekarzem, który ma bardzo bliski kontakt z małym pacjentem - może obejrzeć jego szyję, twarz, stan uzębienia. W Polsce zorganizowana została pierwsza konferencja dotycząca rozpoznawania objawów przemocy i molestowania dzieci.

Molestowanie dzieci - skutki i wykrywanie molestowania. Jak dentysta rozpoznaje, że dziecko doświadcza przemocy
Autor: Photos.com

Przypadki przemocy fizycznej i molestowania seksualnego wobec dzieci wykrywane przez dentystów jest w Polsce tematyką praktycznie nieznaną. By zapoznać z nią lekarzy stomatologów Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zorganizował międzynarodową konferencję „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego”, która odbędzie się w ramach Kongresu z okazji XV-lecia Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Konferencja odbyła się we Wrocławiu 6 kwietnia 2013 roku.

Konferencja "Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego"

O tym, jak wielką rolę mają do odegrania lekarze stomatolodzy w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania seksualnego u dzieci opowiedzieli eksperci z krajów skandynawskich, które mogą być wzorem funkcjonowania systemu rozpoznawania przypadków przemocy w gabinetach lekarskich. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak pierwszy raz usłyszał o możliwości wykrywania przypadków przemocy względem dzieci przez stomatologów podczas Międzynarodowego Spotkania Rzeczników Praw Dziecka. Oto, co sam mówi na ten temat - Z przemocą wobec dzieci musimy walczyć na wszystkich możliwych frontach. Okazuje się, że na pierwszej linii osób, które mogą ją rozpoznać stoją także lekarze dentyści, choć pewnie często o tym nie wiedzą. Chcę pomóc posiąść im tę wiedzę i poprosić o dołączenie do grupy ludzi i instytucji, które stoją po stronie dzieci.

Nowoczesne metody diagnozowania molestowania przejęliśmy ze Skandynawii

W Polsce świadomość możliwości wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy, molestowania i zaniedbań względem dzieci jest znikoma, choć mają oni, jako funkcjonariusze publiczni, obowiązek rozpoznania wszelkich objawów złego traktowania dzieci i zgłaszania takich przypadków do odpowiednich służb. Lekarze stomatolodzy nie mają znajomości tego problemu i procedur postępowania, a także obawiają się skutków ewentualnej błędnej diagnozy. Często także nie chcą się zbyt mocno angażować w problemy pacjentów. To jednak  ich aktywność i wrażliwość na sygnały płynące od pacjenta i wynikające z jego stanu zdrowia mogą wpłynąć na uratowanie zdrowia lub życia ich  swoich podopiecznych.

Molestowane dzieci - fizyczne objawy bicia

Wszystkie dzieci powinny zgłaszać się na regularne wizyty do dentysty. Dzięki temu lekarz ma doskonałe możliwości monitorowania takiego dziecka. Mali pacjenci przychodzą na wizytę z rodzicami, którzy nie zdają sobie sprawy z umiejętności dentysty w zakresie rozpoznawania objawów przemocy i zaniedbania. Dlatego  stomatolog ma dużą szansę na wykrycie ewentualnych symptomów. Dentysta posiada bardzo dobrą pozycję do wizualnej oceny siedzącego na fotelu pacjenta, jego twarzy, szyi oraz odsłoniętych części ciała. Gdy dentysta zauważy jakieś nietypowe objawy w jamie ustnej może obserwację przenieść na szyję, gardło lub twarz, w poszukiwaniu innych objawów, które mogłyby potwierdzić podejrzenia przemocy. Co ważne, sam stan jamy ustnej jest też różny i zależny od rodzaju wykorzystywania, co czyni rolę dentysty w wykrywaniu przypadków przemocy i molestowania tak  ważną i wyjątkową.

Oznaki molestowania - co widzi dentysta?

Osoby krzywdzące dzieci lub stosujące wobec nich przemoc często zmieniają lekarza rodzinnego czy pediatrę. Nie zmieniają jednak dentysty, co sprawia, że może on obserwować danego pacjenta przez dłuższy czas.  Dentysta oprócz objawów przemocy  (urazów zębów, kości i błony śluzowej), ma także możliwość wykrycia objawów zaniedbania w postaci płytki nazębnej lub zapalenia dziąseł, nieleczonych ubytków w zębach, itp. Strach i niepokój dziecka na fotelu lub problemy rodziców z radzeniem sobie z jego zachowaniem mogą również świadczyć o ewentualnej przemocy psychicznej stosowanej wobec dzieci. Opuszczanie wizyt oraz niedbałość o stan jamy ustnej i uzębienia dzieci jest także przesłanką wskazującą na nieprawidłową opiekę nad dzieckiem.

Materiały prasowe

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza