KATAR u małego dziecka - jak złagodzić dolegliwości związane z katarem?

2015-08-24 7:52

Małe dzieci łapią katar wyjątkowo łatwo i bardzo źle go znoszą. Katar utrudnia oddychanie i nie pozwala spać w nocy. Jak pomóc dziecku i złagodzić dolegliwości związane z katarem? Co zrobić, by trwał jak najkrócej?

KATAR u małego dziecka - jak złagodzić dolegliwości związane z katarem?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oczyszczanie zakatarzonego noska
  2. Nauka wycierania chusteczką zakatarzonego noska
  3. Katar u dziecka? Poznaj sposoby na zatkany nosek [#TOWIDEO]
  4. Łagodzenie dolegliwości związanych z katarem

Dokucza zwłaszcza niemowlętom, bo nie umieją one jeszcze oddychać przez usta. Zaczyna się od kichania. Z nosa cieknie wodnista wydzielina. Po 2–3 dniach gęstnieje, ale nie zmienia koloru – jest przezroczysta śluzowa lub biała. Dziecko może mieć stan podgorączkowy, pokasłuje, bo spływająca z nosa wydzielina podrażnia gardło. To typowe objawy kataru wirusowego. Dzieci mają go nawet kilkanaście razy w roku – ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i zwykle przegrywa w walce z intruzami. Biało-żółta lub zielonkawa wydzielina z nosa może świadczyć o katarze bakteryjnym (ropnym). Nie wolno go bagatelizować, bo ropna infekcja może zaatakować zatoki, oskrzela i płuca, a jej przebieg jest zwykle ciężki. Koniecznie idź do pediatry, bo być może trzeba podawać dziecku antybiotyk.

Oczyszczanie zakatarzonego noska

Przede wszystkim należy mu udrożnić nos. Połóż maluszka na plecach, odchyl jego główkę do tyłu i do każdej dziurki zapuść po 1–2 krople wyjętej z lodówki soli fizjologicznej lub morskiej (są dostępne w aptece bez recepty). To obkurczy naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk, i rozrzedzi wydzielinę. Przytrzymaj dziecko przez chwilę w pozycji leżącej, żeby krople nie wypłynęły. Potem ułóż je na brzuszku i poczekaj, aż wydzielina z nosa spłynie. Okolice noska delikatnie wytrzyj wacikiem i posmaruj maścią majerankową albo wazeliną – zapobiegnie otarciom i ułatwi oddychanie. Nos trzeba czyścić kilka razy dziennie, koniecznie przed karmieniem i snem. Aspiratorem możesz odessać nadmiar wydzieliny. Rób to delikatnie, by nie przestraszyć malucha i nie uszkodzić śluzówki nosa. Jeśli wydzieliny jest bardzo dużo, usuń ją za pomocą aspiratora dla niemowląt typu Frida lub innego z krótką szeroką końcówką. Przyłóż ją do zewnętrznej krawędzi noska. Nie używaj gruszki z cienkim zakończeniem, ponieważ łatwo uszkodzić nim śluzówkę. Kiedy niemowlę nie śpi, jak najczęściej kładź je na brzuszku – wówczas wydzielina będzie wypływała sama, udrażniając nosek.

Nauka wycierania chusteczką zakatarzonego noska

Koniecznie naucz dziecko wycierać nos. Naukę możesz rozpocząć, gdy skończy rok, ale dopiero trzylatek będzie potrafił zrobić to dobrze. Namów dziecko, żeby przyłożyło do nosa miękką jednorazową chusteczkę, ucisnęło palcem jedno skrzydełko nosa, zaczerpnęło powietrza, zamknęło buzię i dmuchnęło z całej siły. Potem niech wydmucha drugą dziurkę (wydmuchiwanie obu naraz sprzyja zapaleniu ucha). Wcześniej warto zakroplić dziecku do noska sól fizjologiczną albo morską – rozmiękczoną wydzielinę łatwiej wydmuchać. Zachęcaj malca, niech często wyciera nos – to zapobiegnie podrażnieniu gardła, dostawaniu się wydzieliny do oskrzeli i zaleganiu jej w zatokach. Zakatarzonego dziecka nie ubieraj za ciepło, żeby się nie spociło. Przegrzewanie i oziębianie organizmu może tylko zwiększyć dolegliwości. Jeśli dziecko leży, podłóż mu pod główkę dodatkowe poduszki. Pozycja półsiedząca zmniejszy spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, a także ułatwi oddychanie.

Katar u dziecka? Poznaj sposoby na zatkany nosek [#TOWIDEO]

Sposoby na katar u dziecka
Zrób to koniecznie

Z zakatarzonym noworodkiem i niemowlęciem idź jak najszybciej do pediatry. Drogi oddechowe małych dzieci są bardzo krótkie, a to sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusów. Dlatego banalny katar może błyskawicznie przerodzić się w zapalenie ucha środkowego, krtani, a nawet płuc. Ze starszym dzieckiem można trochę poczekać. Jeśli mimo domowej kuracji po 2–3 dniach nie będzie poprawy, trzeba skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leki. Jeśli katar utrzymuje się niemal bez przerwy, dziecko powinien zobaczyć laryngolog. Przyczyną może być bowiem przerośnięty trzeci migdał albo skrzywiona przegroda nosowa.

Łagodzenie dolegliwości związanych z katarem

  • Nawilżaj powietrze. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą lub rozwieś w pokoju pranie. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę 20–22 C. Wilgotne powietrze rozrzedza wydzielinę, ułatwiając oddychanie.
  • Rób inhalacje. Wystarczy para wodna, a jeśli malec nie jest uczulony, dodaj do wody napar z rumianku. Starszemu dziecku pomoże inhalacja z dodatkiem szałwii, tymianku czy anyżu. Jeśli nie ma jeszcze 3 lat, do robienia inhalacji wykorzystaj nebulizator (do kupienia bez recepty w aptece). Jest to urządzenie, które wytwarza i rozprasza chłodną mgiełkę.
  • Dziecko musi dużo pić. Dobrze mu zrobi ciepła słaba herbata z cukrem lub sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, możesz podać herbatę ze sparzonym miodem i cytryną. Płyny rozrzedzą wydzielinę, a tym samym pomogą oczyścić nos.
  • Nie rezygnuj ze spacerów. Jeżeli dziecko dobrze się czuje i nie gorączkuje, powinno wychodzić na dwór. Świeże powietrze ułatwi mu oddychanie.
Ważne

Dzieciom nie można podawać środków dla dorosłych – są za silne i mogą uszkodzić śluzówkę. Farmaceuta dobierze krople do wieku malucha. Kropli trzeba używać ostrożnie, zgodnie z zaleceniem producenta.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza