W ciąży zimą: jak pielęgnować skórę?

2014-01-10 10:15

Skórę w ciąży zawsze trzeba pielęgnować szczególnie. Ale zimą kobieta w ciąży wymaga dodatkowej ochrony. Mróz i wiatr to dla skóry spore obciążenie. Sprawdź, jak dbać o skórę w ciąży zimą.

W ciąży zimą: jak pielęgnować skórę?
Autor: Photos.com W ciąży zimą: jak pielęgnować skórę?

Huśtawka hormonalna może sprawić, że twoja skóra będzie teraz reagować na zimę inaczej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak? To kwestia indywidualna. U niektórych kobiet zacznie się nadmiernie przesuszać, u innych zareaguje podrażnieniami, jeszcze innym kłopoty będą sprawiać nadmiernie rozszerzające się naczynka krwionośne. W każdym przypadku warto jednak przestrzegać zasad, które pozwolą przetrwać skórze ten ciężki okres.

Zimą w ciąży: nawilżaj skórę

Skóra w ciąży zazwyczaj się przesusza, czemu sprzyja nadmiar estrogenów. Zimą ten proces może się spotęgować. Skóra zawiera kilkakrotnie więcej receptorów zimna niż ciepła. Pod wpływem wiatru czy mrozu zmienia się sposób jej funkcjonowania. Warstwa wodno-lipidowa, która znajduje się w naskórku, mobilizuje się, by chronić głębsze warstwy przed wysuszeniem, jednak to często nie wystarcza.

W chłodnym, mroźnym powietrzu nie ma prawie wcale wilgoci. Również powietrze w ogrzewanym domu nie sprzyja nawilżaniu – wskutek różnicy ciśnienia między skórą a pozbawionym wilgoci powietrzem woda jest „wysysana” z głębszych warstw skóry. Dlatego zimą trzeba dodatkowo ją nawilżać. Rano nakładaj na twarz krem nawilżający, dopasowany do rodzaju cery, koniecznie z filtrem UV (dlaczego jest potrzebny, o tym dalej). W ciało dwa razy dziennie wmasuj balsam nawilżający (można go stosować równolegle z balsamem przeciw rozstępom).

Jeśli masz zbyt suche stopy albo dłonie, możesz położyć na nie maseczkę bądź wykonać zabieg podobny do tego, jakie robią kosmetyczki w gabinetach. Najpierw zrób delikatny peeling, a następnie nasmaruj skórę tłustym kremem, owiń dłonie (lub stopy) folią, a na nią dodatkowo połóż kompres z nagrzanego ręcznika (na stopy możesz założyć skarpetki). Po 20 minutach skóra będzie zregenerowana.

Zimą w ciąży: chroń naczynka

W ciąży naczynka krwionośne są słabsze, a winę za to ponoszą estrogeny – pod ich wpływem mają bowiem skłonność do nadmiernego rozszerzania się. Zima również im nie służy, bo częste zmiany temperatury zmuszają naczynka krwionośne do nadmiernego wysiłku – na mrozie kurczą się, by za chwilę się rozszerzyć, gdy wejdziesz do ogrzewanego pomieszczenia. Oba te czynniki mogą sprawić, że na dekolcie, czole, policzkach czy wokół nosa pojawią się tzw. pajączki.
Jeśli masz cerę z naczynkami skłonnymi do rozszerzania się i pękania, zawczasu zmień kosmetyki na takie do cery naczynkowej – nie tylko ochronią ją przed mrozem, ale też złagodzą podrażnienia i uszczelnią naczynka, a co za tym idzie, zmniejszą ich skłonność do rozszerzania się.

Zimą w ciąży: wzmacniaj organizm

Po ciężkim dniu skóra powinna odpocząć i móc się zregenerować. Dlatego ważne jest, byś spała przynajmniej osiem godzin dziennie. Podczas snu na granicy naskórka i skóry właściwej tworzą się nowe komórki i regeneruje się warstwa ochronna naskórka. Te procesy może wzmocnić krem. Dobrze, jeśli będzie miał działanie nawilżające (by zniwelować wysuszające działanie nagrzanego powietrza w sypialni) i zawierał składniki wspomagające regenerację skóry, np. witaminę B i ceramidy.

Zimą w ciąży: unikaj słońca

Chociaż zimą świeci słabiej, nie znaczy to jednak, że możesz darować sobie ochronę przeciwsłoneczną. Promienie UV bez trudu przebijają się nawet przez grubą warstwę chmur, a ponieważ odbijają się od śniegu – oddziałują na skórę nie tylko z góry, ale także z dołu. Dlatego nawet o tej porze roku trzeba się chronić kosmetykiem z filtrem o faktorze co najmniej 15. Jeśli twój krem na dzień nie zawiera go, warto zaopatrzyć się w podkład z filtrem. To ważne, bo dzięki temu zapobiegniesz przebarwieniom.

Zimą w ciąży: dbaj o wargi

Nie mają podściółki tłuszczowej, dlatego zimą bardzo szybko pierzchną i pękają. By do tego nie dopuścić, przed wyjściem na dwór warto smarować je balsamem ochronnym, nie oblizywać na mrozie, a po powrocie do domu nałożyć cienką warstwę kremu. Jeśli mimo to spierzchną, można nałożyć na nie maseczkę do ust bądź posmarować miodem. Przed zabiegiem warto przez chwilę masować usta miękką szczoteczką do zębów (wcześniej trzeba ją zmoczyć) – taki zabieg działa jak peeling
i poprawia ukrwienie warg.

Zimą w ciąży: oczyszczaj naskórek

Ta rada, choć wydaje się banalna, jest podstawą sukcesu zimowej pielęgnacji. Za dnia skóra na twarzy jest narażona na działanie wiatru i mrozu. By ją chronić, nakładasz różne preparaty – tonik, krem na dzień, podkład z filtrem. Jednak tylko właściwie oczyszczana skóra będzie w stanie wchłonąć znajdujące się w kosmetykach składniki. Dlatego trzeba oczyszczać ją mleczkiem lub żelem kosmetycznym dwa razy dziennie: rano i wieczorem, bez względu na to, czy robiłaś makijaż, czy też nie.

QUIZ Co wiesz o zimie?
Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza