Niewydolność szyjki macicy: jak powstrzymać poród przedwczesny

2016-02-22 9:39 Katarzyna Szroeder-Dowjat | Konsultacja: dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik

Niewydolność szyjki macicy i jej skracanie się w ciąży może spowodować poród przedwczesny. Aby temu zapobiec, lekarz może zaproponować ci założenie specjalnego krążka, który nazywa się pessar i zastąpił niemal całkowicie szew szyjkowy. Krążek hamuje skracanie się szyjki macicy. Nie lekceważ problemów z szyjką macicy w ciąży.

Przedwczesne skracanie się szyjki macicy to znak, że grozi ci poród przedwczesny. Niewydolność szyjki macicy może polegać na skróceniu szyjki, nadmiernym jej rozpulchnieniu lub zmiękczeniu. Te nieprawidłowości, jeśli się pojawiają, to zwykle dopiero po 14. tygodniu ciąży. Każda z nich grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem. Przyczyną pojawienia się problemu jest osłabienie szyjki macicy, które może wynikać z uszkodzenia jej podczas wcześniejszych zabiegów (łyżeczkowanie, sztuczne poronienie) lub porodów, wady wrodzonej szyjki, nieprawidłowej produkcji kolagenu lub elastyny oraz zaburzeń hormonalnych, a nawet intensywny tryb życia przyszłej mamy.

Posłuchaj o tym, w jakiej sytuacji ginekolog zaleca pessar. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Pessar na skracanie się szyjki macicy

Pessar (właściwie pessar kołnierzowy) to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę uzna, że założenie pessaru jest konieczne, nie masz się czego obawiać – to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim. Założenie krążka jest niemal bezbolesne, nie wymaga podawania środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. Czasem ciężarna może odczuwać lekki dyskomfort, ale mija on szybko. I właśnie z powodu tego, że pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy, zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy, zakładany w znieczuleniu ogólnym.

Zanim twój ginekolog podejmie decyzję o założeniu pessaru, dokona pomiaru długości szyjki macicy za pomocą USG (sondą dopochwową), a także wykona badania w celu wykluczenia stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy – gdyż są one przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu. Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu. Dostępne są trzy modele krążków, rozmiar dobiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość pochwy, a także to, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Najczęściej zakłada się pessar nr 2. Obecność krążka jest praktycznie niewyczuwalna. Zdejmuje się go najczęściej w 38. tygodniu ciąży.

Pessar niestety sprzyja infekcjom pochwy

Infekcja pochwy to częsta dolegliwość występująca po założeniu krążka. Pessar jest ciałem obcym, w związku z czym jego obecność wpływa na zwiększenie ilości wydzieliny (to normalny objaw), jednocześnie utrudniając jej odpływ. Aby zapobiec infekcjom, lekarz zazwyczaj profilaktycznie zaleca przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Pessar jest metodą leczenia niewydolności szyjki macicy i zapobiegania porodowi przedwczesnemu, dlatego po jego założeniu przyszła mama musi ograniczyć aktywność fizyczną. Powinna też dużo odpoczywać, unikać stresów i zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Nie może uprawiać seksu. Kobieta z założonym pessarem zwykle przebywa na zwolnieniu lekarskim. Często wskazane jest przyjmowanie leków rozkurczowych.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
anusc
|

Niewydolność szyjki macicy jest do pokonania dzięki TAC. TAC jest to szew okrężny zakładany na cieśń szyjki macicy metodą przezbrzuszną przed ciążą np. w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przez prof. Grzegorza Krasomskiego.zapraszam na stronę www.niewydolnoscszyjki.pl lub forum taśmówek na fb https://www.facebook.com/gr...

NIEWYDOLNOŚĆ SZYJKI MACICY JEST DO POKONANIA DZIĘKI TAC !