Zwiększają ryzyko raka okrężnicy. Bakterie mogą skazić jedzenie lub wodę

2023-01-20 11:55

Rak okrężnicy to jeden z najlepiej poznanych nowotworów jelita grubego. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Działa po cichu. Naukowcy wyodrębnili nowy czynnik ryzyka, który może wpływać na jego rozwój.

Młoda kobieta trzymająca się za brzuch
Autor: Getty Images Zwiększają ryzyko raka jelita grubego. Bakterie mogą skazić jedzenie lub wodę

Co roku kilkanaście osób słyszy druzgocącą diagnozę: rak jelita grubego. To drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce i działa podstępnie, ponieważ często we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów lub też symptomy są typowe dla innych dolegliwości układu pokarmowego.

Bakterie Salmonella a rak okrężnicy

Powstawanie i rozwój raka jelita grubego ma wiele przyczyn, lecz największą rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. To zagadnienie jest wciąż zgłębiane i wnikliwie analizowane w poszukiwaniu nowych czynników ryzyka, które mogą powodować tę groźną chorobę. Ostatnio zespół amerykańskich naukowców kierowany przez prof. Sun z University of Illinois w Chicago odkrył, że zatrucie pokarmowe wywołane pałeczkami salmonelli może sprzyjać rakowi okrężnicy, czyli jednemu z najlepiej poznanych nowotworów jelita grubego.

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Zanim uczeni przystąpili do obserwacji, najpierw prześledzili dane, które pochodziły z retrospektywnego badania holenderskich pacjentów dotkniętych tą chorobą. W trakcie operacji lekarze pobrali od nich próbki tkanek, które zawierały przeciwciała przeciwko pałeczkom salmonelli. Pochodziły one głównie od osób mających gorsze wyniki w leczeniu.

Następnie badacze do swojego eksperymentu wykorzystali szczepy salmonelli wyizolowane z próbek holenderskich pacjentów. Podczas obserwacji badali myszy z rakiem okrężnicy. Zauważyli u nich większe guzy i wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje. Ich zdaniem ekspozycja na salmonellę odpowiadała za ten przyspieszony wzrost. A poza tym ilość tej bakterii przeniesionej do guzów uległa zwiększeniu.

Jak wyjaśniła prof. Sun, "podczas infekcji salmonella przejmuje kontrolę nad podstawowymi szlakami sygnałowymi gospodarza, a te manipulacje molekularne mogą powodować transformację nowotworową". Podkreśliła, że potrzebne są kolejne badania, które będą poświęcone zależności między narażeniem na salmonellę a ryzykiem raka okrężnicy.

Wpływ bakterii Salmonelli na wzrost guza

Z kolei współpracownicy z dwóch ośrodków badawczych w Holandii (uniwersytetu w Lejdzie i Utrechcie) przeprowadzili obserwację w warunkach laboratoryjnych. Połączyli ludzkie komórki rakowe i przedrakowe ze szczepem salmonelli, aby później mierzyć wzrost lub zmiany w guzie. Co się okazało? Badacze wysunęli wniosek, że każda infekcja zwiększała tempo transformacji komórek.

Według prof. Sun eksperymenty z udziałem zwierząt i kultur tkankowych pokazują, że zakażenie salmonellą miało "przewlekły wpływ na przyspieszenie wzrostu guza". – Dowody te mówią nam, że musimy przyjrzeć się bliżej narażeniu na salmonellę jako środowiskowemu czynnikowi ryzyka chorób przewlekłych, takich jak rak okrężnicy – dodała.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Cell Reports Medicine".