Znany lek na nadciśnienie lekiem "wiecznej młodości"? Możesz mieć go w swojej apteczce

2023-12-04 15:43

Badacze poszukują od lat przepisu na "eliksir młodości". Według najnowszych ustaleń lek, który przepisywany jest na nadciśnienie, spowalnia proces starzenia się i wydłuża długość życia. Tak obiecujące wnioski płyną z badań nad zwierzętami.

Znany lek na nadciśnienie lekiem wiecznej młodości? Możesz mieć go w swojej apteczce
Autor: Getty Images Znany lek na nadciśnienie lekiem "wiecznej młodości"? Możesz mieć go w swojej apteczce

Zespół brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Birmingham dokonał bardzo ciekawego odkrycia. Wziął pod lupę działanie rilmenidyny stosowanej zarówno w monoterapii, jak i leczeniu skojarzonym nadciśnienia tętniczego. Szczególnie skupił się na tym, że ta substancja daje zbliżony efekt do ograniczenia spożywania kalorii – jednak bez występowania skutków ubocznych.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Czy rilmenidyna to "eliksir młodości"?

Uczeni przeprowadzili obserwacje z wykorzystaniem małych i dojrzałych niceni Caenorhabditis elegans (inaczej robaków obłych). Podawali im rilmenidynę, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzięki tej substancji organizmy żyły dłużej i miały o lepsze wskaźniki zdrowotne – takie same, jak w przypadku ograniczenia kalorii. Aby zweryfikować hipotezę, przeprowadzili badanie z udziałem gryzoni. Efekty stosowania tej substancji u myszy były niemal podobne jak u nicieni.

Badacze ustalili, że u zwierząt doszło do zmniejszenia dostępnej energii przy równoczesnym utrzymaniu odpowiedniego poziomu odżywienia, a to z kolei miało wpływ na wydłużenie ich żywotności.

Obiecujące wyniki badań nad "eliksirem młodości"

Jeden z autorów publikacji, biogerontolog molekularny João Pedro Magalhães, stwierdził, że "po raz pierwszy udało się wykazać na modelu zwierzęcym, iż rilmenidyna może zwiększyć długość życia". Dodał, że przymierzają się do kolejnych badań, podczas których chcą zbadać, czy ta substancja może mieć inne zastosowanie kliniczne.

Z tego wynika, że badacze są na dobrej drodze do opracowania "eliksiru młodości" i znaleźli potencjalnego kandydata na lek przeciwstarzeniowy. To oczywiście będzie wymagało czasu i wielu badań, ale jakiś promyk nadziei się już pojawił. Ustalenia z analizy przeprowadzonej na zwierzętach i nicieniach są obiecujące. Jak podkreślił, Magalhães, "biorąc pod uwagę globalne starzenie się populacji, korzyści płynące z opóźnienia starzenia się, nawet jeśli nieznacznie, są ogromne".

Wyniki badania zostały opublikowane w styczniu 2023 roku w magazynie "Aging Cell".