Zmieniasz miejsce pobytu podczas L4? Nie zapomnij o tej jednej rzeczy
Kiedy otrzymujemy zwolnienie lekarskie, musimy podać nasz adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, o ile jest od inny niż adres na profilu informacyjnym. Nie każdy jednak pamięta o tym obowiązku. A może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami,
Pamiętaj o podaniu miejsca pobytu. Możesz się narazić na konsekwencje
Choroba nie wybiera i może przytrafić się w każdym momencie. Jeśli więc wybieramy się do lekarza, by wypisał nam zwolnienie lekarskie, warto zadbać, by wypisane zostało na adres, w którym będziemy przebywać podczas rekonwalescencji.
Ten obowiązek został nałożony na ubezpieczonych w 2019 roku. Mimo to, wciąż wiele osób zapomina o tym. Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego powiedziała, że coraz częściej zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim.
Warto pamiętać, że jeśli podczas zwolnienia, chory zmienia swoje miejsce pobytu, ma obowiązek w ciągu trzech dni zgłosić ten fakt zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jak i u swojego pracodawcy. W innym przypadku może bowiem narazić się na utratę zasiłku chorobowego. Jeśli ten zasiłek został już wypłacony, to ZUS może zażądać jego zwrotu.
Przypominamy, że kontrole są niezapowiedziane i mają za zadanie sprawdzić, czy osoba korzystająca ze zwolnienia nie pracuje, ani nie wykonuje żadnych innych czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza i utrudniających powrót do zdrowia. Pracownik powinien jednak zawsze się przedstawić i wylegitymować.
Miejsce pobytu podczas zwolnienia. O tym warto pamiętać
Jeśli nie chcemy dopuścić do cofnięcia nam zasiłku chorobowego powinniśmy upewnić się, że lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na adres, pod którym będziemy przebywać w jego trakcie. Może się on różnić od adresu zamieszkania, zameldowania czy adresu figurującego w naszej dokumentacji medycznej.
Rzeczniczka tłumaczy, że czasami potrzebujemy opieki innych osób w trakcie zwolnienia. Dlatego też zdarza się, że przenosimy się pod inny adres w jego trakcie. Jeśli jednak zmieniamy miejsce pobytu już w czasie trwania e-ZLA, musimy koniecznie pamiętać o zgłoszeniu tego faktu w ZUS-ie oraz u pracodawcy.
Właściwy adres jest również ważny podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Na adres chorego może trafić bowiem korespondencja z ZUS-u wzywająca na badanie do lekarza orzecznika.
Warto również pamiętać, że nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzać kontrolę. Mają do tego upewnienia również pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłku chorobowego.
Pracodawca może więc sam przeprowadzić kontrolę zwolnienia swojego lub zlecić ją osobie, która jest u niego zatrudniona. Może również poprosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenia takiej kontroli.