Zmiana długości cyklu przed menopauzą zwiastuje problemy z sercem

2021-10-14 8:48

Według badaczy ze Stanów Zjednoczonych wzorce długości cyklów menstruacyjnych w okresie menopauzy wydają się być wskaźnikiem przyszłego zdrowia tętnic. Dzięki temu można będzie zidentyfikować grupy o większym lub mniejszym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych po przekwitaniu i zalecić odpowiednie strategie zapobiegawcze.

Klimakterium jest naturalnym stanem w życiu kobiety, biologicznie oznacza kres możliwości rozrodczych. Naukowcy postanowili scharakteryzować trajektorie długości cyklu miesiączkowego w okresie menopauzy (MT) i określić związek pomiędzy tymi trajektoriami a pomenopauzalnymi markerami subklinicznej miażdżycy.

Przebadano 428 kobiet, które przeszły 1808 cykli w okresie menopauzy. Badacze zebrali dane dotyczące cykli w okresie przekwitania oraz ocenili ryzyko sercowo-naczyniowe mierząc grubość i sztywność tętnic.

Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?

Naukowcom udało się zidentyfikować trzy wyraźne trajektorie długości cyklu:

  • stabilną - brak zmian długości cyklu w ciągu menopauzy u 62,1 proc.,
  • późny wzrost - 2 lata przed datą ostatniej miesiączki wśród 21,8 proc.,
  • wczesny wzrost - 5 lat przed datą ostatniej miesiączki u 16,2 proc.

Okazało się, że kobiety z późnym wzrostem miały znacznie korzystniejsze wyniki pomiarów twardości i grubości tętnic, co oznacza mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. U pań w grupie wczesnego wzrostu odnotowano najgorsze wskaźniki zdrowia tętnic.

Naukowcy w kolejnych badaniach chcieliby przeanalizować, jak trajektorie cyklu miesiączkowego podczas menopauzy odzwierciedlają poziom hormonów.

Źródło:

Patterns of menstrual cycle length over the menopause transition are associated with subclinical atherosclerosis after menopause, Menopause 2021, online: https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/9000/Patterns_of_menstrual_cycle_length_over_the.96884.aspx, dostęp 14.10.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.