Zmiana długości cyklu przed menopauzą zwiastuje problemy z sercem

2021-10-14 8:48

Według badaczy ze Stanów Zjednoczonych wzorce długości cyklów menstruacyjnych w okresie menopauzy wydają się być wskaźnikiem przyszłego zdrowia tętnic. Dzięki temu można będzie zidentyfikować grupy o większym lub mniejszym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych po przekwitaniu i zalecić odpowiednie strategie zapobiegawcze.

zmiana-dlugosci-cyklu-przed-menopauza-zwiastuje-problemy-z-sercem
Autor: Getty Images

Klimakterium jest naturalnym stanem w życiu kobiety, biologicznie oznacza kres możliwości rozrodczych. Naukowcy postanowili scharakteryzować trajektorie długości cyklu miesiączkowego w okresie menopauzy (MT) i określić związek pomiędzy tymi trajektoriami a pomenopauzalnymi markerami subklinicznej miażdżycy.

Przebadano 428 kobiet, które przeszły 1808 cykli w okresie menopauzy. Badacze zebrali dane dotyczące cykli w okresie przekwitania oraz ocenili ryzyko sercowo-naczyniowe mierząc grubość i sztywność tętnic.

Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?

Naukowcom udało się zidentyfikować trzy wyraźne trajektorie długości cyklu:

  • stabilną - brak zmian długości cyklu w ciągu menopauzy u 62,1 proc.,
  • późny wzrost - 2 lata przed datą ostatniej miesiączki wśród 21,8 proc.,
  • wczesny wzrost - 5 lat przed datą ostatniej miesiączki u 16,2 proc.

Okazało się, że kobiety z późnym wzrostem miały znacznie korzystniejsze wyniki pomiarów twardości i grubości tętnic, co oznacza mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. U pań w grupie wczesnego wzrostu odnotowano najgorsze wskaźniki zdrowia tętnic.

Naukowcy w kolejnych badaniach chcieliby przeanalizować, jak trajektorie cyklu miesiączkowego podczas menopauzy odzwierciedlają poziom hormonów.

Czy to objawy menopauzy?
Pytanie 1 z 11
Czy miewasz uderzenia gorąca?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki