Zmarł prof. Zygmunt Górka, jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów

2022-07-08 9:35

Nie żyje prof. Zygmunt Górka, znakomity chirurg i uczestnik Powstania Warszawskiego. Odszedł 5 lipca, dwa tygodnie przed swoimi 95. urodzinami. O jego śmierci poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Prof. Zygmunt Górka
Autor: Oddział Śląski Towarzystwa Chirurgów Polskich

W dniu 5 lipca 2022 roku odszedł w wieku 95 lat prof. Zygmunt Górka, jeden z najwybitniejszych polskich chirurgów. Smutną informację o jego śmierci przekazał prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

"Żegnamy wybitnego specjalistę, szlachetnego i prawego człowieka, szanowanego i cenionego przez współpracowników i młodzież nauczyciela akademickiego, cieszącego się autorytetem w środowisku medycznym" – czytamy w komunikacie.

Znakomity chirurg i uczestnik Powstania Warszawskiego

Zygmunt Górka urodził się 19 lipca 1927 roku w Poznaniu. Wychował się w rodzinie lekarskiej. W czasie II wojny światowej wraz ze swoją rodziną przeprowadził się do Końskich. Jako młody chłopak wstąpił w szeregi Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim w kompanii rotmistrza Adama Rzeszotarskiego na Żoliborzu. Po upadku powstania został przewieziony do obozu jenieckiego pod Magdeburgiem.

W 1945 roku zdał maturę i dostał się na studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Siedem lat później otrzymał dyplom lekarza i wkrótce rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w I Klinice Chirurgii Śląskiej Akademii Medycznej. W 1974 roku został kierownikiem Katedry Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie i to stanowisko piastował przez 23 lata.

Jego zasługi zostały uhonorowane wieloma nagrodami 

W latach 1980-1982 i 1990-1992 został prorektorem ds. klinicznych ŚAM w Katowicach. Był też uczestnikiem wielu towarzystw naukowych takich jak: Towarzystwo Chirurgów Polskich, Towarzystwo Gastroenterologii, Komitet Patofizjologii Obrażeń Klatki Piersiowej PAN i Komitet Patofizjologii PAN. Zasilił również skład komisji redakcyjnej "Polskiego Przeglądu Chirurgicznego" i rady programowej czasopisma "Gastroenterologia Polska".

Wielokrotnie był wyróżniany nagrodami rektora Śląskiej Akademii Medycznej za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Odznaczony został m.in.: Nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za całokształt prac badawczych w zakresie urazów klatki piersiowej, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżami Komandorskimi i Kawalerskim OOP i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także odznakę "za wzorową pracę w służbie zdrowia" i  tytuł doktora Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.