Zmarł dr Zbigniew Hałat. Przestrzegał przed szczepieniami na COVID-19, nazywał siebie "dziewicologiem"

2022-04-24 11:13

Zmarł dr Zbigniew Hałat - kontrowersyjny lekarz, który nazywał siebie "dziewicologiem", a osoby, które się szczepią - "ofiarami propagandy, które wyzbywają się praw człowieka". O śmierci lekarza poinformowała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zmarł dr Zbigniew Hałat. Przestrzegał przed szczepieniami na COVID-19, nazywał siebie dziewicologiem
Autor: Getty Images

Dr Zbigniew Hałat to były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a w latach 1991-1993 wiceminister zdrowia. Większości Polaków dał się poznać jako przeciwnik szczepień przeciw COVID-19.

Datę pogrzebu trzymano w tajemnicy

Dr Zbigniew Hałat prowadził kontro na Twitterze, tam też pojawiła się informacja o jego śmierci, którą zamieścili bliscy. Przyczyny śmierci nie podano, w tajemnicy trzymano również datę pogrzebu. Lekarz miał 72 lata.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 17 kwietnia zmarł Zbigniew Hałat - mąż, ojciec, dziadek. Uroczystości pogrzebowe już się odbyły. Pogrążona w smutku rodzina"

Informację o śmierci lekarza potwierdziła również Justyna Socha, która przewodzi antyszczepionkowemu ruchowi STOP NOP" " To niestety prawda... Dr Zbigniew Hałat został pochowany 22.04.2022 o godz. 14:40. Informacja pochodzi od administracji Cmentarza Osobickiego we Wrocławiu." - napisała Socha na Twitterze.  

Zwolennicy ruchu antyszczepionkowego w niedzielę 24 kwietnia chcą symbolicznie pożegnać lekarza bezpośrednio przy jego grobie.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Kim był dr Zbigniew Hałat?

Zbigniew Hałat ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu. Był specjalistą epidemiologiem. Po studiach pracował m.in. w Afryce, gdzie uczestniczył w zwalczaniu epidemii chorób tropikalnych. W latach 80. był konsultantem ds. epidemiologii rządu w Kenii w Afryce Wschodniej. Po powrocie do Polski działał w Polskim Czerwonym Krzyżu, gdzie poświecił się zapobieganiu AIDS.

W latach 1991-1993 był wiceministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Pracował m.in. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (przez cztery lata był pracownikiem naukowo-dydaktycznym), tworzył felietony w Radiu Maryja ("Spróbuj pomyśleć") i w Telewizji Trwam.

W latach 2016-2021 był zastępcą dyrektora ds. medycznych w Dolnośląskim Oddziale NFZ we Wrocławiu (otrzymał wypowiedzenie na mocy porozumienia stron, co miało związek z jego zaangażowaniem się w ruch antyszczepionkowy).

Współtworzył również Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców, gdzie przekonywał, że szczepionka przeciw COVID-19 "zmienia ludzki genom i powoduje zgony", a osoby, które się szczepią, nazywał "ofiarami propagandy, które wyzbywają się praw człowieka". Sam siebie określał również "dziewicologiem"  - prowadził stronę internetową "dziewicolog", na której zamieszczał zdjęcia młodych kobiet i opisywał "zalety dziewictwa do czasu małżeństwa".