Złe wieści o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry. "Najbliższe tygodnie będą bardzo ważne"

2024-03-05 10:32

Zbigniew Ziobro, znany polski polityk i były minister sprawiedliwości, od wielu tygodni zmaga się z poważną chorobą - nowotworem przełyku. Diagnoza ta została postawiona politykowi w zeszłym roku, a od tego czasu Ziobro poddaje się intensywnemu leczeniu, w tym chemioterapii.

Zbigniew Ziobro ma raka. Walczy z nowotworem złośliwym
Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro ma raka. "Walczy z nowotworem złośliwym"

Informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry oraz trwającej walce z chorobą przekazał tym razem Sebastian Kaleta z partii Suwerenna Polska, bliski współpracownik polityka.

Gadaj Zdrów: Ida miała 30 lat, gdy usłyszała diagnozę. “Mamy problem, ma pani raka.”

Zbigniew Ziobro ma raka

Jak wynika z relacji Sebastiana Kalety, Zbigniew Ziobro skupia się przede wszystkim na powrocie do zdrowia. Proces leczenia jest długotrwały i wymaga od Ziobry odcięcia się od kontaktów ze światem zewnętrznym, zgodnie z zaleceniem lekarzy. – Jest to trudna walka. Od czasu do czasu korespondujemy, rozmawiamy. Ale wiadomo, że on ma teraz zalecenie, by jak najmniej ze światem zewnętrznym się kontaktować – powiedział Kaleta w rozmowie z Radiem ZET.

Bliscy polityka, w tym współpracownicy, trzymają za niego kciuki, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne dla procesu leczenia są najbliższe tygodnie. – Te najbliższe tygodnie będą też w jego walce bardzo ważne. Wszyscy trzymamy za niego kciuki – dodał polityk.

Zbihniew Ziobro - choroba

Sytuacja zdrowotna Ziobry stała się także przedmiotem dyskusji w kontekście politycznym. Pojawiły się informacje, jakoby polityk przebywał za granicą i miewał się dobrze, co zostało stanowczo zdementowane przez Kaletę. Zdecydowanie podkreślił on, że Ziobro leczy się w Polsce i jest w stałym kontakcie ze swoimi najbliższymi współpracownikami.

To, co niektórzy politycy aktualnie robią wokół zdrowia Zbigniewa Ziobro jest nikczemne – twierdzi Kaleta. – Ze wszystkich informacji, które mam, którymi się wymienialiśmy – również jako można powiedzieć bliscy współpracownicy pana ministra – wynika, że jest w Polsce cały czas – stwierdził poseł.

Spekulacje wokół choroby Zbigniewa Ziobry

Dyskusja na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry nabiera również innego wymiaru w kontekście spekulacji dotyczących jego możliwego przesłuchania w szpitalu w ramach działań prowadzonych przez komisję śledczą ds. Pegasusa. Kaleta wyraźnie zaznaczył, że Ziobro, podobnie jak każdy inny obywatel, jest równy wobec prawa i nie unika weryfikacji swojego stanu zdrowia przez biegłych sądowych.

Oczywiście, że pan minister Ziobro jest równy wobec prawa, jak każdy inny obywatel w naszym kraju i wydaje mi się, że nie ma najmniejszego problemu, żeby stan jego zdrowia był weryfikowany, jak każdej innej osoby, która jest wzywana – mówił Kaleta.

Rak przełyku - na co choruje Zbigniew Ziobro?

Rak przełyku to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek tworzących wyściółkę przełyku – rurki łączącej gardło z żołądkiem. Choroba ta polega na niekontrolowanym rozroście komórek, które mogą naciekać na tkankę przełyku i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Rak przełyku może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak trudności w połykaniu (dysfagia), utrata masy ciała czy ból.

Głównie wyróżnia się dwa typy raka przełyku, które różnią się pod względem pochodzenia komórkowego:

Rak płaskonabłonkowy przełyku – wywodzi się z płaskich komórek nabłonkowych, które pokrywają wewnętrzną powierzchnię przełyku. Jest to bardziej powszechna forma raka przełyku w globalnym ujęciu, szczególnie w krajach azjatyckich i afrykańskich. Gruczolakorak przełyku – rozpoczyna się w komórkach gruczołowych w dolnej części przełyku. Ten typ raka jest częściej diagnozowany w krajach zachodnich i często wiąże się z chorobą refluksową przełyku oraz zespołem Barretta, który jest stanem przedrakowym.

Przyczyny i czynniki ryzyka raka przełyku

Przyczyny raka przełyku nie są w pełni zrozumiałe, ale zidentyfikowano kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo jego wystąpienia:

Długotrwały refluks kwasu żołądkowego do przełyku (choroba refluksowa przełyku), Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, Niezdrowa dieta uboga w owoce i warzywa, Otyłość, Pochłanianie bardzo gorących napojów i pokarmów, Długotrwałe podrażnienie przełyku, na przykład przez spożywanie dużej ilości napojów alkoholowych lub przez palenie, Zespół Barretta, stan, w którym komórki wyściółki dolnej części przełyku ulegają zmianie pod wpływem chronicznego refluksu.

Objawy raka przełyku

Objawy raka przełyku często pojawiają się późno i mogą obejmować:

Trudności w połykaniu (dysfagia), Utrata masy ciała, Ból lub dyskomfort za mostkiem, Zmiana głosu, chrypka, Częste zakrztuszanie się podczas jedzenia, Nudności, wymioty, Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi.

Diagnoza i leczenie raka przełyku

Diagnoza raka przełyku często opiera się na endoskopii z biopsją, badaniu radiologicznym oraz testach obrazowych, takich jak CT lub PET. Leczenie zależy od stadium choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz typu raka i może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię lub kombinację tych metod.

Wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla poprawy rokowania pacjentów z rakiem przełyku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki