Źle śpisz? Twoje zdrowie psychiczne na tym ucierpi

2021-10-19 12:01
sen a zdrowie psychiczne
Autor: Getty Images

Naukowcy twierdzą, że słaba jakość snu i problemy ze zdrowiem psychicznym są powiązane i oddziałują na siebie wzajemnie. Najnowsze badania podkreślają potrzebę kształtowania dobrych nawyków snu, w tym kładzenia się do łóżka i budzenia się o mniej więcej tej samej porze każdego dnia.

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie PLOS Medicine, osoby żyjące z chorobami psychicznymi są bardziej narażone na gorszej jakości sen. Naukowcy z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) twierdzą, że osoby ze zdiagnozowanymi schorzeniami psychicznymi w porównaniu do populacji ogólnej, budzą się częściej i przez dłuższy czas nie mogą zasnąć.

Badanie zostało oparte na danych od 89 205 uczestników z Wielkiej Brytanii, którzy nosili na nadgarstkach akcelerometry śledzące ruchy ciała 24 godziny na dobę przez tydzień.

„Związek między snem a zdrowiem psychicznym jest dwukierunkowy” – powiedział dr Michael Wainberg, główny autor badania i badacz z Centrum Neuroinformatyki Krembil.

„Zły sen przyczynia się do pogorszenia się zdrowia psychicznego, a zły stan psychiczny przyczynia się do złego snu. Różnice we wzorcach snu były cechą wszystkich badanych przez nas chorób psychicznych, niezależnie od diagnozy” – powiedział.

Poradnik Zdrowie: kiedy udać się do psychiatry?

Dr James Greenblatt, lekarz w Walden Behavioural Center w Waltham w stanie Massachusetts twierdzi, że zaburzenia snu są „wysoce skorelowane” z chorobami psychicznymi.

„Ogromna większość diagnoz psychiatrycznych skutkuje bezsennością i zaburzeniami snu” – powiedział Greenblatt. „Zaburzenia snu są obserwowane we wszystkich zaburzeniach psychicznych, chociaż występują również w sytuacjach dużego stresu. W związku z tym coraz wyraźniej widać, że korelacja może przebiegać w obu kierunkach”.

„Najnowsze badania wyraźnie wskazują na związek między zdrowiem psychicznym a snem, co uświadamia klinicystom znaczenie związku między nimi. Najbardziej skrajnym przykładem zaburzeń snu i chorób psychicznych jest związek między złym snem a samobójstwem". - powiedział Greenblatt.

Ateńska Skala Bezsenności

Pytanie 1 z 8
Zasypianie po położeniu się do łóżka i zgaszeniu światła

Naukowcy twierdzą, że nawet 80 procent osób z zaburzeniami psychicznymi może mieć problemy ze snem.

„Wiemy, że zaburzenia snu powodują ogromne obciążenie dla społeczeństwa, w tym ekonomiczne” - powiedział dr Michael Mak, specjalista ds. zaburzeń snu CAMH. „I wiemy, że leczenie, które poprawia jakość snu, niezależnie od tego, czy jest to terapia, czy niektóre rodzaje leków, może poprawić wyniki w zakresie zdrowia psychicznego”.

Poprawa tych wyników to przede wszystkim konieczność wdrożenia konsekwentnej rutyny, jak chodzenie do łóżka i wstawanie o tej samej porze. Także rezygnacja z używania telefonu czy komputera na kilka godzin przed snem może znacząco pomóc odprężyć się i zdrowo zasnąć. Kluczowa jest także dieta i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, jak cynk i magnez, które wpływają na proces wytwarzania melatoniny - hormonu wydzielanego w celu wspomagania snu w nocy.

Badania wykazały również, że bezsenność przyczynia się także do nasilenia stanów zapalnych. Połączenie stanu zapalnego i bezsenności przyczynia się do rozwoju choroby psychicznej lub ją zaostrza. 

„Rozwiązywanie zaburzeń snu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie oraz jednym z najważniejszych czynników w leczeniu lęku i depresji” – dodał Greenblatt. 

Źródło: 

  • Association of accelerometer-derived sleep measures with lifetime psychiatric diagnoses: A cross-sectional study of 89,205 participants from the UK Biobank, Michael Wainberg, Samuel E. Jones, Lindsay Melhuish Beaupre, Sean L. Hill,Daniel Felsky, Manuel A. Rivas, Andrew S. P. Lim, Hanna M. Ollila, Shreejoy J. Tripathy, doi.org/10.1371/journal.pmed.1003782, dostęp online: 19.10.2021
O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.