Zgaga, burczenie w brzuchu i trudności z przełykaniem. To mogą być objawy tego nowotworu

2022-05-26 12:38

Ten nowotwór częściej dotyka mężczyzn, a jego symptomy są charakterystyczne również dla innych chorób. Często okazuje się, że pozornie błahe dolegliwości, które utrzymują się przez dłuższy czas, mogą sygnalizować, że w naszym organizmie rozwija się rak. Na jakie objawy zwrócić uwagę w przypadku raku przełyku?

kobieta z bólem brzucha
Autor: Getty Images

Rak przełyku może być trudny do wykrycia ze względu na to, że jego objawy są charakterystyczne także dla innych schorzeń np. dla choroby refluksowej przełyku. Jeśli zdiagnozowano u ciebie refluks żołądkowo-przełykowy albo przełyk Barretta, powinieneś obserwować objawy, jakie ci dokuczają, ponieważ w przypadku tych schorzeń ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku jest wyższe.

Główne objawy raka przełyku

Poniższe objawy występują bardzo często i mogą być spowodowane także innymi dolegliwościami. Jednak ważne jest, by zwracać uwagę przede wszystkim na ich nasilenie. Wczesne wykrycie raka sprawia, że jest łatwiejszy do leczenia.

Na to, jak poważny jest rak przełyku, ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim jego umiejscowienie, wielkość, stan zdrowia pacjenta oraz to, czy zdążył się już rozprzestrzenić. Do najczęstszych objawów nowotworu przełyku zalicza się:

  • dysfagię – zaburzenie przełykania, które utrudnia, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia przyjmowanie pokarmów,
  • ból w gardle lub w klatce piersiowej, szczególnie podczas połykania,
  • zgagę – pojawienie się zgagi często przyczynia się do refluksu, a wraz z nim często dochodzi do cofania treści pokarmowej do żołądka, co może skończyć się stanem zapalanym przełyku,
  • utratę apetytu, a w konsekwencji spadek masy ciała,
  • charakterystyczne symptomy związane z niestrawnością – grupa objawów związanych z pieczeniem lub bólem w górnej części brzucha, burczeniem brzucha, uczuciem pełności i sytości, wzdęciami,
  • kaszel – zazwyczaj jest uciążliwy, często towarzyszy mu chrypka,
  • zmęczenie i brak energii.
Zgaga: objawy i sposoby leczenia

Jak zapobiegać rakowi przełyku?

Choć nie do końca jest jasne, co powoduje raka przełyku, uważa się, że przewlekłe podrażnienie przełyku może przyczyniać się do zmian wpływających na ten nowotwór. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko nowotworu przełyku, obejmują palenie, otyłość i picie alkoholu.

Dlatego, jeśli palisz, porozmawiaj ze swoim lekarzem o strategiach rzucana palenia. Spróbuj zrezygnować z alkoholu, a jeśli zdecydujesz się pić, rób to z umiarem. Postaraj się do swojego jadłospisu dodać różnorodne owoce i warzywa. To pomoże ci także utrzymywać prawidłową wagę, szczególnie jeśli cierpisz na nadwagę lub jesteś osobą otyłą.