Przełyk Barretta: przyczyny, objawy, leczenie

2014-05-22 8:26

Przełyk Barretta rozwija się u 10–20 procent osób cierpiących na przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie błony śluzowej przełyku. Ta mało znana choroba może być groźna w skutkach - często jest stanem poprzedzającym powstanie nowotworu przełyku. Pierwszym symptomem choroby może być  zgaga - często lekceważona i uważana za codzienną, niezbyt groźną przypadłość.

Przełyk Barretta: zgaga i refluks to pierwsze objawy choroby
Autor: thinkstockphotos.com

Przełyk Barretta to schorzenie, które może przekształcić się w raka przełyku. Najpierw jest zgaga - nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Gdy zgaga  pojawia się często i regularnie może doprowadzić do refluksu i, towarzyszącemu cofającej się treści pokarmowej z żołądka, stanu zapalnego przełyku. Długotrwały stan zapalny może z kolei doprowadzić do powstania blizn i zmienić zdrowy, wyściełający przełyk nabłonek płaski w zwyrodniały nabłonek cylindryczny.

Refluks- groźna przypadłość z licznymi konsekwencjami

Refluks oznacza cofanie się treści żołądka do przełyku. Znajduje się w niej nie tylko pokarm, ale również kwas solny i enzymy trawienne. W przeciwieństwie do odpornych na agresywne działanie silnych kwasów ścian żołądka, śluzówka wyściełająca przełyk poddaje się jego żrącemu działaniu. To między innymi dlatego zarzucaniu treści żołądkowej oprócz uczucia pieczenia towarzyszą też inne przykre dolegliwości:

  • ból w klatce piersiowej promieniujący do pleców, barków lub szyi
  • problemy z przełykaniem
  • krwawienie z przełyku, czyli tzw. fusowate wymioty.

Choroba refluksowa ma nie tylko wpływ na stan żołądka i przełyku, ale również na pracę innych narządów. Cofająca się treść żołądkowa może przedostać się do krtani i oskrzeli, co może doprowadzić do astmy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli i uporczywego kaszlu. Niektórzy chorzy mają też chrypkę, zapalenie gardła lub krtani, a nawet stany zapalne dziąseł.

Refluks: przyczyny

Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego nie zostały do końca poznane. Lekarze podejrzewają, że przyczyniają się do niego nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego (np. przepuklina rozworu przełykowego), a także szybkie tempo życia, zła dieta, zażywanie niektórych leków, otyłość, ciąża, palenie papierosów.

Refluks: leczenie

W leczeniu refluksu stosuje się metody farmakologiczne: objawy mogą być zmniejszone przez stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy lub grupę leków stosowanych w terapii schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego (inhibitory pompy protonowej).
Dolegliwości związanych z refluksem nie wolno lekceważyć. Uporczywe, powtarzające się ataki zgagi powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Niezbędne są również specjalistyczne badania endoskopowe, dzięki którym można ocenić zmiany w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dokładna diagnostyka pozwala wykluczyć istnienie niebezpiecznych powikłań refluksu.

Przełyk Barretta jako powikłanie refluksu

Jednym z powikłań refluksu może być tzw. przełyk Barretta. Mówimy o nim, gdy rozwijający się w przełyku stan zapalny doprowadza do powstawania blizn i zastąpienia normalnego nabłonka płaskiego, nabłonkiem cylindrycznym. Przełyk Barreta jest stanem przedrakowym – u pacjentów z tym schorzeniem zagrożenie rakiem przełyku jest kilkadziesiąt razy wyższe niż u osób zdrowych.

Leczenie przełyku Barretta: metoda Halo

W leczeniu przełyku Barretta stosowane są metody niechirurgiczne. Jedną z najskuteczniejszych jest ablacja falami radiowymi (system Halo). Jest to terapia endoskopowa, która polega na fotodynamicznej resekcji błony śluzowej.
Jak przeprowadzany jest zabieg metodą Halo? Lekarz wprowadza endoskop do przełyku pacjenta w celu identyfikacji tkanki przełyku Barretta. Następnie dokonuje ablacji chorych tkanek prądem. Cały zabieg trwa zwykle około 30 minut. Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Technologia ablacji jest stosowana w medycynie od dawna. Wykorzystuje się ją do zapobiegania krwawieniom wewnętrznym i usuwania tkanek zmienionych chorobowo. System Halo jest unikalny, ponieważ usuwa komórki przedrakowe nie niszcząc sąsiednich zdrowych komórek. Tym, co wyróżnia system Halo jest również to, że możliwe jest kontrolowanie głębokości ablacji (działania fal na tkanki), przez co odsetek powikłań jest znikomy, a skuteczność metody wysoka. Technologię Halo można wykorzystywać przy bardzo zaawansowanych stadiach przełyku Barretta, a nawet we wczesnym stadium raka. Badania kliniczne prowadzone w USA i Europie dowiodły, że u 70 proc. chorych w rok po zabiegu nie stwierdzono nawrotu stanu przednowotworowego. Zabiegi metoda Halo są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.