To jeden z najczęściej występujących nowotworów. Poznaj jego dwa wczesne objawy

2022-05-25 13:40

Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych, najbardziej śmiertelnych i najgorzej rokujących nowotworów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko w 2020 roku odnotowano ponad 2,21 miliona przypadków raka płuc na świecie. Pierwsze symptomy tego nowotworu łatwo przeoczyć. Jak rozpoznać wczesne objawy raka płuc?

kobieta
Autor: Getty Images

Rak płuc jest jednym z najpoważniejszych nowotworów

Nowotwór płuc to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów wśród chorób nowotworowych. Zarówno pod względem śmiertelności, ale także zapadalności na ten typ raka, Polska jest w czołówce wśród krajów europejskich. Na rozwój tego nowotworu ma wpływ narażenie na dym tytoniowy, dlatego większość chorych stanowią palacze.

Jednak to, że nie palisz, nie czyni cię bezpiecznym. To jeden z najpoważniejszych rodzajów raka. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju nowotworów płuc są dieta, aktywność fizyczna i problemy z odpornością.

Niestety, statystki pokazują, że Polska wyraźnie odbiega od europejskich standardów w zakresie organizacji diagnostyki i leczenia raka płuc. Co roku choruje na niego prawie 30 tys. Polaków. Symptomy nowotworu płuc nie są charakterystyczne.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Dwa wczesne objawy raka płuc

We wczesnym etapie rozwoju raka płuc, symptomy mogą przypominać przeziębienie lub grypę. Pacjent udaje się do lekarza, otrzymuje antybiotyk, który rzeczywiście sprawia, że objawy infekcji znikają. Jednak nowotwór rozwija się dalej.

Pierwszymi sygnałami świadczącymi o rozwoju raka płuc jest kaszel oraz postępująca duszność. Kaszel z czasem staje się przewlekły i coraz bardziej uciążliwy, często towarzyszy mu chrypka. Chorzy dostrzegają u siebie także częściej pojawiające się infekcje.

American Cancer Society wskazuje również na inne objawy raka płuc. Są to:

Leczenie raka płuc

Podstawową metodą wykrywania raka płuc jest RTG. To tania i łatwo dostępna metoda, którą każdy palacz powinien wykonywać co najmniej raz w roku.

Leczenie raka płuc obejmuje połączenie leczenia chirurgicznego, któremu towarzyszy radioterapia i chemioterapia. Operacja jest możliwa tylko w przypadku, kiedy zmiana w płucach ma charakter lokalny i nie ma przerzutów.

Kluczową rolę odgrywa stan pacjenta, ponieważ każdy zabieg jest obciążeniem dla jego zdrowia, również pod względem samego znieczulenia ogólnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki