Zespół jelita drażliwego hitem TikToka? Lekarka wskazuje kiedy koniecznie udać się do specjalisty
Lekarze przestrzegają, by zachować ostrożność, oglądając filmy na TikToku. Wiele z nich to efekt płatnej współpracy a celem jest sprzedaż konkretnego niesprawdzanego produktu. Przykładem mogą być nagrania na temat zespołu jelita drażliwego, których w ostatnim czasie przybywa. Eksperci wskazują, kiedy należy zgłosić się do lekarza.
W mediach społecznościowych często pojawiają się treści dotyczące różnych chorób. Choć zdecydowanym plusem tego zjawiska jest przełamywanie tabu, to mamy do czynienia także z zagrożeniem. A chodzi o dezinformację.
W ostatnim czasie młodzi ludzie, a zwłaszcza kobiety publikują na TikToku filmy dotyczące objawów i leczenia IBS, czyli zespołu jelita drażliwego.
Zespół jelita drażliwego - wzrost zachorowań, czy panika?
Lekarze wskazują, że nie jest do końca jasne, czy faktycznie możemy mówić o wzroście zachorowań, czy jednak nasilenie tej tematyki jest popandemicznym skutkiem związanym z uczuciem niepokoju. A to już pokazuje siłę zależności na linii jelita-mózg wynikającej z połączenia z układem nerwowym. W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że odczuwając niepokój, mózg może wysyłać sygnały do jelit, a to z kolei wpływa na prace układu pokarmowego.
Nie poznano do tej pory bezpośredniej przyczyny IBS, ale eksperci łączą tę chorobę układu pokarmowego z kondycją psychiczną. Gastroenterolodzy wskazują, że stres może nasilać objawy. A symptomami tej choroby są skurcze brzucha, wzdęcia, gazy, biegunka, zaparcia, lub naprzemienne problemy z wypróżnianiem. Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, która wymaga długoterminowego leczenia.
Warto podkreślić, że tylko niewielka grupa ma ciężki przebieg choroby charakteryzujący się nasileniem dolegliwości. Co więcej, duża część chorych poprawia stan zdrowia za sprawą zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, stylu życia i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Pamiętamy także, że IBS nie powoduje zmian w tkance jelitowej ani nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.
Zespół jelita drażliwego - objawy, które powinny skłonić do konsultacji medycznej
Choć mówienie głośno o chorobach związanych z nimi dolegliwościach i innych trudach zdecydowanie może pomóc nam spojrzeć na swoje zdrowie z innej perspektywy, to jednak diagnozę i leczenie zostawmy specjalistom. Apelujemy, aby nie szukać w tym zakresie pomocy w mediach społecznościowych, ale udać się do gastroenterologa i opisać objawy, jakie nam towarzyszą.
Dr Uma Naidoo, dyrektor ds. psychiatrii żywienia i stylu życia w Massachusetts General Hospital wskazuje, że momentem, który powinien skłonić nas do wizyty lekarskiej, jest zaobserwowanie poważnych zmian w rytmie wypróżnień.
Natomiast bezwzględnym sygnałem do konsultacji medycznej jest zaobserwowanie krwi w stolcu. Wówczas bez względu na to jak często się pojawia stanowi bardzo ważny symptom, którego nie wolno lekceważyć i który może zwiastować zupełnie inną chorobę, w tym raka jelita grubego. Specjalistka zaznacza również, że jeśli pojawi się biegunka, która będzie trwać kilka tygodni to nie wolno zwlekać z wizytą.
Dr Naidoo wskazuje, że w przypadku pojawienia się objawów, które mogą świadczyć o IBS pomocne są różnego rodzaju techniki radzenia sobie ze stresem takie jak medytacja, trening uważności, praca nad oddechem czy wzmożona aktywność fizyczna. Warto również sięgać po probiotyki i kiszonki wzbogacające mikrobiom. Jeśli jednak mimo tych praktyk biegunki, zaparcia i bóle brzucha nie ustaną, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.