Zdrowa tarczyca może być kluczem do zdrowego serca

2022-01-21 9:33

Naukowcy twierdzą, że zarówno nadczynność tarczycy, jak i jej niedoczynność mogą mieć poważne konsekwencje kardiologiczne. Tymczasem nawet połowa kobiet chorych na tarczycę nie wie, że choruje. Jaki wpływ ma ten gruczoł na układ sercowo-naczyniowy?

zbliżenie na dłonie kobiety, która trzyma je na klatce piersiowej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wpływ tarczycy na serce
  2. 1 na 8 Amerykanów będzie mieć problem z tarczycą
  3. Objawy związane z zaburzeniami tarczycy

Wpływ tarczycy na serce

Zdaniem endokrynologa i emerytowanego dziekana University of Virginia School of Medicine w Charlottesville dr Roberta Careya zmiany spowodowane nieprawidłową czynnością tarczycy mogą być subtelne. Ekspert wskazuje, że zaburzenia tego gruczołu „występują tak stopniowo, że często nie są wykrywane, dopóki nie przyjdziesz do lekarza”.

Klinicyści uważają, że „ryzyko ich zignorowania jest w dużej mierze związane z układem sercowo-naczyniowym”, dlatego „ważne jest, aby rozpoznać i leczyć jedno i drugie”.

Tarczyca jest zlokalizowana u podstawy szyi. Gruczoł ten uwalnia hormony, które regulują metabolizm i wpływają na różne narządy, w tym także na serce. Kiedy organizm wytwarza zbyt duże ilości hormonów, może to skutkować nieregularnym biciem serca. To z kolei może m.in. powodować powstawanie zakrzepów krwi, udaru mózgu i niewydolności serca, osteoporozy i innych dolegliwości zdrowotnych.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

Znacznie bardziej powszechna jest niedoczynność tarczycy. To zaburzenie polegające na tym, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, co prowadzi do spowolnienia akcji serca, wzrostu ciśnienia krwi, zwężenia naczyń krwionośnych czy wzrostu poziomu cholesterolu.

Oba zaburzenia powinny być leczone farmakologicznie – w przypadku nadczynności jest to radioaktywny jod, który ma zmniejszać tarczycę, a znacznie rzadziej stosuje się zabieg jej usunięcia. Niedoczynność leczy się preparatami, które mają zadanie zastępować naturalne hormony tarczycy, co pozwala na życie z tą chorobą.

1 na 8 Amerykanów będzie mieć problem z tarczycą

Według stowarzyszenia zrzeszającego specjalistów zajmujących się chorobami tarczycy American Thyroid Association (ATA), 1 na 8 Amerykanów w pewnym momencie życia zachoruje na chorobę związaną z tym gruczołem. Obecnie na dolegliwości związane z tarczycą w Stanach Zjednoczonych cierpi około 20 milinów kobiet.

- Kobiety są od pięciu do ośmiu razy bardziej narażone na problemy z tarczycą niż mężczyźni, a ponad połowa osób z tą chorobą może o tym nie wiedzieć – twierdzą eksperci AHA.

Objawy związane z zaburzeniami tarczycy

Z racji korelacji pomiędzy chorobami tarczycy a zaburzeniami układu krążenia, osoby mające problemy z sercem powinny sprawdzić, czy tarczyca ma w nich swój udział. Jak podkreślają lekarze, lecząc problemy związane z tym gruczołem, można pozytywnie wpłynąć na serce, dlatego tak istotne według naukowców jest zwracanie uwagi na objawy.

Specjaliści wskazują, że w przypadku niedoczynności tarczycy symptomy obejmują zmęczenie, przybranie na wadze, nietolerancję zimna, bóle stawów i mięśni, zaparcia czy suche, łamliwe włosy. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się utratą wagi mimo zwiększonego apetytu, szybkim lub nieregularnym biciem serca, nerwowością, osłabieniem mięśni, drażliwością, nietolerancją ciepła.

Eksperci alarmują, by zwracać uwagę nawet na drobne zmiany. Ich zdaniem lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i klinicyści powinni badać zaburzenia związane z tarczycą, ponieważ mogą mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia, szczególnie związanego z układem sercowo-naczyniowym.

Sprawdź, jakie produkty szkodzą sercu