Zawroty głowy były pierwszym objawem. Biopsja potwierdziła rzadkiego raka

2022-09-27 10:05

Najpierw Kathy Morse zaczęła mieć zawroty głowy, a potem odkryła niewielki guzek. Badania ujawniły, że kobieta ma rzadkiego raka w zaawansowanym stadium. Dzięki leczeniu udało jej się pokonać nowotwór. A dziś zachęca inne kobiety, by nie wstydziły się i wykonywały badania.

Zawroty głowy były pierwszym objawem. Biopsja potwierdziła rzadkiego raka
Autor: Getty Images

Najpierw pojawiły się zawroty głowy, a potem Kathy odkryła guzek w pachwinie. U 52-latki zdiagnozowano rzadki nowotwór w III stadium - raka pochwy. Po wyczerpującym leczeniu i operacji Morse jest wolna od raka. Teraz namawia inne kobiety, by nie ignorowały swojego zdrowia i regularne się badały.

Pierwsze objawy

Pierwszym objawem, który zaniepokoił Kathy, były zawroty głowy. Ten symptom ujawniał się tylko podczas siadania. Po wstaniu wszystko wracało do normy. Jednak to skłoniło kobietę do tego, by wykonać badania krwi.

Badania krwi nie wykazały, że z organizmem kobiety dzieje się coś złego. Ale kiedy odkryła w swojej pachwinie niewielki guzek, postanowiła ponownie udać się do lekarza. Początkowo myślała, że to torbiel. Specjaliści zalecili wykonanie biopsji, która potwierdziła, że Morse ma raka pochwy w III stadium.

Już w następnym miesiącu 52-latka przeszła operację. Zabieg usunięcia guza trwał siedem godzin. Niestety, po operacji lekarze odkryli, że rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne kobiety.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Objawy raka pochwy

Rak pochwy jest agresywną chorobą nowotworową, która występuje niezwykle rzadko. Około 40 proc. kobiet, u których diagnozuję się to schorzenie, jest powyżej 65. roku życia. Rozpoznanie raka pochwy we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie. Jeśli nowotwór rozprzestrzeni się poza pochwę, staje się trudniejszy do wyleczenia.

Początkowo rak pochwy może nie dawać żadnych objawów. W miarę rozwoju schorzenie może powodować konkretne symptomy. Typowymi objawami wskazującymi na rozwój raka pochwy są:

  • nietypowe krwawienie z pochwy np. po menopauzie lub po stosunku,
  • wodnista wydzielina z pochwy,
  • częstomocz,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • dyskomfort podczas stosunku płciowego,
  • zaparcia,
  • uporczywy ból miednicy.

Nie ma pewnej metody zapobiegania nowotworowi pochwy. Jednak mamy wpływ na zmniejszenie ryzyka. Przede wszystkim należy wykonywać regularna badania, w tym także badanie cytologiczne. Prawdopodobieństwo zachorowania zmniejsza również szczepienie przeciwko wirusowi HPV oraz rzucenie palenia.

Namawia inne kobiety, by się badały

W ciągu pięciu tygodni Kathy przeszła 25 serii radioterapii i 5 serii chemioterapii. Kobieta podkreśla: "To bardzo rzadka forma raka i większość ludzi, z którymi rozmawiałam, nigdy o nim nie słyszała".

Morse chciałaby podnieść świadomość innych na temat badań przesiewowych. Dziś namawia inne kobiety, by nie obawiały się ich wykonywać. Kathy powiedziała: "Gdybym nie poszła do lekarza, tak jak to zrobiłam, naprawdę wierzę, że nie byłoby mnie tutaj".

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych. Szczególnie w tym okresie 52-latka chciałaby zachęcać inne kobiety do wykonywania badań i szerzenia świadomości na temat raka pochwy. W tym celu Kathy wykorzystuje własne doświadczenia.