Zaszczepieni ozdrowieńcy lepiej chronieni przed wariantem Delta? Nowe ustalenia

2021-09-23 7:44

Ozdrowieńcy zaszczepieni szczepionką mRNA przeciw Covid-19 silniej neutralizują wariant Delta w porównaniu z osobami, które wcześniej nie chorowały na Covid-19. Takie informacje pojawiły się w artykule opublikowanym w piśmie "Immunity", jednak jak zastrzegają autorzy publikacji, są to dopiero wstępne dane, a badania nie były recenzowane.

Nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 ze względu na mutacje w elementach kluczowych dla ich rozpoznawania budzą obawy, że ewolucja wirusa osłabi ochronę, jaką daje przechorowanie choroby lub zaszczepienie się.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Jak informuje PAP, jedna wczesna mutacja w białku wypustek (D614G), która przesuwa równowagę między otwartą i zamkniętą konformacją białka bez modyfikacji neutralizacji przeciwciał, stała się na świecie dominująca. Od tego czasu globalnie rozprzestrzeniły się nowe warianty wzbudzające obawy (VOC) lub będące przedmiotem zainteresowania (VOI), z dodatkowymi kombinacjami mutacji i delecji, zlokalizowanych głównie w domenie wiążącej receptor ACE-2 (RBD) i N-końcowej domenie białko S. Szczególne znaczenie mają mutacje w domenie RBD.

Naukowcy z kilku instytucji naukowych, w tym z Universite de Paris, Universite Paris-Est Créteil i Institut Pasteur w Paryżu analizowali odpowiedź immunologiczną wywołaną szczepieniem szczepionką mRNA u pacjentów wcześniej zakażonych oraz niezakażonych.

Oprócz obecnych w surowicy immunoglobulin, kolejną “warstwę” ochrony immunologicznej stanowi generowanie komórek pamięci B (MBC) przeciwko SARS-CoV-2. Tak zwane komórki pamięci, inaczej limfocyty pamięci (ang. Memory B cell, MBC) to limfocyty B powstające w czasie pierwszego (pierwotnego) zakażenia patogenem.

Po przebytym zakażeniu komórki pamięci pozostają w organizmie, gotowe do przekształcenia w komórki plazmatyczne, mogące wytworzyć w krótkim czasie duże ilości przeciwciał, jeśli w organizmie ponownie pojawi się ten sam rodzaj chorobotwórczego drobnoustroju. Komórki pamięci mogą przetrwać dekady, co pozwala reagować na wielokrotną ekspozycję na ten sam antygen.

Z wspomnianej wcześniej analizy wnikało, że szczepienie nasila aktywność komórek MBC u pacjentów, którzy wyzdrowieli z Covid-19. Takie MBC zachowują swoją różnorodność i wytwarzają silne przeciwciała neutralizujące różne warianty wirusa SARS-CoV-2.

Z kolei osoby, które wcześniej nie chorowały na Covid-19, wykazują niską neutralizację w surowicy wariantów po szczepieniu, jednak ich MBC dojrzewają, co pozwala reagować na różne warianty wirusa.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.