Zapomniana choroba atakuje. Prawie 8 tys. zachorowań tuż za granicami Polski

2024-04-16 15:05

Kolejna choroba, którą uznaliśmy za relikt przeszłości, znowu atakuje. Już nie tylko gruźlica wciąż zagraża naszemu zdrowiu. Tym razem chodzi o krztusiec, a problem jest bardzo widoczny u naszych południowych sąsiadów. Padła rekordowa liczba zachorowań.

Zapomniana choroba atakuje. Prawie 8 tys. zachorowań tuż za granicami Polski
Autor: Fot. Getty Images

Państwowy Instytut Zdrowia poinformował o trudnej sytuacji w Czechach. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zdiagnozowano 1500 przypadków krztuśca. Choroba nie odpuszcza, a liczby są wyższe, niż przewidywano.

Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży

Krztusiec w Czechach. Przerażające dane

Polska Agencja Prasowa informuje, że tylko od początku 2024 roku w Czechach na krztusiec zachorowało 7888 pacjentów. Szacunki tamtejszych epidemiologów zakładały, że liczba nie przekroczy 4 tys. przypadków, a jednak się mylili. Z danych wynika, że choroba atakuje głównie młodzież szkolną i akademicką.

Specjaliści ostrzegają, że najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci, które nie zostały zaszczepione. Co ważne, przebieg może być bardzo groźny i prowadzić nawet do śmierci. Tylko w 2024 roku krztusiec potwierdzono u 119 niemowląt poniżej 1 roku życia.

Państwowy Instytut Zdrowia uspokaja jednak, że mimo tak dużej liczby zakażeń poziom śmiertelności nie jest wysoki. Niewielka jest także liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i wynosi ok. 2 procent. Na ten moment ofiarą krztuśca padły trzy osoby oraz jedno niemowlę. 

Pozytywnym aspektem całej sytuacji jest fakt, że wraz ze wzrostem zachorowań odnotowano duże zainteresowanie szczepieniami. Tylko od początku roku podano 45 000 dawek, a jeszcze rok temu było tylko 25 tys. chętnych.

Objawy krztuśca. Jak rozpoznać chorobę?

Krztusiec jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię Bordetella pertussis. Początkowo zakażenie może przypominać przeziębienie, jednak kiedy pojawią się poniższe objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak wskazuje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), pierwsze objawy krztuśca pojawiają się od 5 do 10 dni od momentu kontaktu z patogenem. Objawy podzielono na wczesne i późne dlatego poniżej podajemy przykłady właśnie z tym rozgraniczeniem.

Wczesne objawy krztuśca:

 • katar lub zatkany nos,
 • stan podgorączkowy,
 • bezdech i sinica.

Późne objawy krztuśca (od tygodnia do dwóch od momentu pierwszych objawów):

 • napady kaszlu (szybkie, gwałtowne, niekontrolowane),
 • wymioty w trakcie napadów kaszlu,
 • zmęczenie,
 • trudności z oddychaniem, (zwłaszcza u dzieci, mogą stawać się sine z braku tlenu).

Przypominamy, że w Polsce szczepienia przeciw krztuścowi są obowiązkowe i bezpłatne. Podawany jest preparat DTwP (zawierającą pełnokomórkowy składnik krztuścowy).

Szczepienie podstawowe:

 • pierwsza dawka: w 2. miesiącu życia;
 • druga dawka: w 3.–4. miesiącu życia;
 • trzecia dawka: w 5.–6. miesiącu życia;
 • czwarta dawka: w 16.–18. miesiącu życia.

Szczepienie przypominające:

 • w 6. roku życia,
 • w 14. roku życia (szczepionką zawierającą bezkomórkowy składnik krztuścowy).

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym kalendarzem szczepień 2024.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki