Zakaz sprzedaży e-papierosów coraz bliżej. Dodano zapis o "podgrzewanych wyrobach tytoniowych"

2024-05-16 14:44

15 maja 2024 roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Dodano bardzo istotny punkt, który może wiele zmienić.

Zakaz sprzedaży e-papierosów coraz bliżej. Dodano zapis o podgrzewanych wyrobach tytoniowych
Autor: Fot. Getty Images

Trwają pracę nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży e-papierosów. Najnowszy projekt został skierowany do konsultacji społecznych. Choć do tej pory wiele wskazywało na to, że w sklepach nie będzie smakowych i zapachowych jednorazówek, to dodanie nowego punktu może sporo zmienić.

Pobili za e-papierosa. Sceny grozy pod sklepem w Koszalinie

Zakaz sprzedaży e-papierosów. Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wdrożeniem zakazu sprzedaży e-papierosów. Dodano punkt, w którym podano definicję “podgrzewanego wyrobu tytoniowego”. A mianowicie chodzi o:

- nowatorski wyrób tytoniowy, w którym w wyniku podgrzania dochodzi do emisji zawierającej nikotynę i inne substancje chemiczne, która jest następnie wdychana przez użytkownika lub użytkowników, i który, w zależności od jego cech, jest wyrobem tytoniowym bezdymnym lub wyrobem tytoniowym do palenia - brzmi treść projektu.

To z kolei sprawia, że zakazem mogą zostać objęte nie tylko jednorazowe papierosy o określonym zapachu i smaku, ale także inne tego rodzaju produkty. W nowelizacji przepisów Ministerstwo Zdrowia zakłada także wprowadzenie zakazu “wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o aromacie charakterystycznym” także w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych. 

A zatem już niebawem z rynku mogą zniknąć znane dotąd wymienne liquidy i nie będzie już znanych dotąd e-papierosów. Dopóki jednak przepisy nie nabiorą jednoznacznego kształtu, nie wiemy, jak ostatecznie będzie wyglądał planowany zakaz sprzedaży. Będziemy śledzić na bieżąco proces legislacyjny.

Wciąż nie wiemy, co palimy? E-papieros ”nie został jeszcze przebadany”

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Zdrowia wskazało, że kolejnym krokiem będzie nadanie specjalnych uprawnień Prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych. Dzięki tej regulacji zyska podstawę prawną, do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych by przeprowadzali dodatkowe badania lub przekazywali wymagane informacje. 

- Wskazana zmiana jest korzystna dla konsumentów, ponieważ podwyższy poziom ochrony zdrowia publicznego dzięki pozyskaniu przez organ administracji publicznej dodatkowych informacji na temat nowatorskich wyrobów tytoniowych i ich wpływu na zdrowie ludzkie - brzmi treść uzasadnienia projektu. 

Opisane wyżej zmiany mają na celu wdrożenie motywu ósmego dyrektywy Unii Europejskiej (2014/40/UE). Ministerstwo zaznacza, że priorytetem jest ochrona zdrowia, a zwłaszcza ograniczenie palenia wśród młodych ludzi co w ostatnich latach stało się wręcz plagą. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki