Zaburzenia lękowe stają się powszechne? Po leki sięgają coraz młodsi pacjenci
Naukowcy z University of Bristol odnotowali znaczny wzrost liczby recept na leki przeciwlękowe, wystawianych osobom przed 35. rokiem życia. O czym może świadczyć tendencja wzrostowa i jak wyniki tych analiz mogą pomóc w przyszłości?
Coraz więcej młodych osób sięga po leki przeciwlękowe
Zaburzenia lękowe są powszechne. Niepokój, który im towarzyszy bywa jednak często nieuzasadniony. Fakt, że coraz więcej młodych osób sięga po tego rodzaju leki jest alarmujący. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wzrost ten może wskazywać na wiele pozytywnych aspektów, w tym między innymi na:
- większą samoświadomość wśród młodych osób,
- chęć przyjęcia pomocy,
- skuteczne rozpoznanie lęku,
- wzrost akceptacji leków stosowanych przy zaburzeniach psychicznych.
Wcześniejsze badania wykazały wzmożoną częstotliwość przepisywania leków przeciwdepresyjnych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Niewiele jednak wiadomo na temat trendów przepisywania leków przeciwlękowych. Badacze podejrzewają, że za ten wzrost w ostatnich latach mogą odpowiadać m.in. zmiany w wytycznych klinicznych.
Obserwacje
Dr Charlotte Archer z Primary Care Mental Health w Bristol Medical School powiedziała: „Wzrost liczby nowych pacjentów rozpoczynających leczenie przeciwlękowe może odzwierciedlać skuteczniejsze wykrywanie lęku. W ostatnich latach największy wzrost odnotowano wśród osób pomiędzy 18 a 34 r.ż."
Informacje z tego badania pozwoliły lepiej zrozumieć zasady zmiany trendów w okresie badania. W przyszłości będą potrzebne dalsze działania, które pomogą ustalić, dlaczego obserwujemy wzrost przepisywania leków, zwłaszcza u młodych dorosłych. Jest to szczególnie istotne w kontekście wdrożenia odpowiednich interwencji, które mogą zmniejszyć ilość przypadków uzależnienia od leków w tej grupie wiekowej.