Żabie odrosła amputowana kończyna. To odkrycie otwiera nowe możliwości

2022-01-28 16:48

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na płazach, który zakończył się wielkim sukcesem. U afrykańskiej żaby szponiastej udało się im dokonać regeneracji tylnej kończyny w zaledwie 18 miesięcy od wdrożenia leczenia farmakologicznego – poinformowała brytyjska gazeta „The Guardian”.

Afrykańska żaba szponiasta
Autor: Getty Images

Na świecie są płazy wodne, na przykład jak aksolotl meksykański, które mają super moc w postaci zdolności regeneracyjnych utraconych części ciała. Niestety ludzie nie zostali wyposażeni w takie predyspozycje. Mają zdolność regeneracji skupiającą się na szybkim gojeniu ran, ale o regeneracji kończyny można już zapomnieć. 

Żabę poddano leczeniu farmakologicznemu

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvard i Uniwersytetu Tufts przyjrzeli się bliżej temu zagadnieniu. Obiektem badania była afrykańska żaba szponiasta niewykazująca zdolności do regeneracji kończyn.

W ramach eksperymentu uczeni opracowali technikę polegającą na nałożeniu na ranę po amputacji specjalnie zaprojektowanego kapturka silikonowego tzw. BioDome. W środku został wypełniony żelową mieszanką zrobioną z pięciu leków, które miały imitować środowisko płodowe. Kuracja trwała 24 godziny i miała na celu m.in. zmniejszenie stanu zapalnego, zwiększenie produkcji kolagenu czy pobudzenie wzrostu nowych włókien nerwowych i naczyń krwionośnych.

Od tego momentu rozpoczął się u afrykańskiej żaby szponiastej proces odrastania kończyny. Trwał 18 miesięcy i zakończył się pomyślnie. Jak przekazali naukowcy, wyhodowana kończyna miała trochę braków strukturalnych, ale była w pełni wrażliwa na dotyk. Dzięki niej żaba mogła bez problemu poruszać się po lądzie czy w wodzie.

Naukowcy są zaskoczeni swoim odkryciem

Główny autor badania Nirosha Murugan wraz ze swoim zespołem badawczym są bardzo podekscytowani tym odkryciem. Kompozycja leków pomogła stworzyć niemal kompletną kończynę u żaby. Jak zaznaczyli uczeni, było potrzebne krótkie leczenie farmakologiczne do zainicjonowana 18-miesięcznego procesu regeneracji.

To dało im do myślenia. Według nich być może nie tylko żaby, ale także inne zwierzęta mają uśpione zdolności regeneracji, które można pobudzić do działania.  

Naukowcy mają teraz planach opracowanie metody pozwalającej na regenerację kompletnej i w pełni funkcjonalnej kończyny. Tym razem chcieliby sprawdzić, czy ten proces zadziała u ssaków.

To badanie dało światło na możliwości odtworzenia tkanek lub narządów utraconych w wyniku choroby, lub urazu.