Dotykasz często twarzy? To może Cię zabić! Zobacz, co zrobić, by tego uniknąć

2020-04-06 22:40 Monika Ochnik, BBC

Dlaczego ludzie są tak podatni na zarażenie koronawirusem? Ponieważ stale dotykają swojej twarzy. Jak temu zaradzić? Oto 5 sprawdzonych sposobów.

Naukowcy z University of North South Wales w Sydney wyliczyli, że przeciętny człowiek dotyka swojej twarzy mniej więcej 23 razy na godzinę, czyli mniej więcej co 3 minuty! I robi to zwykle bezwiednie. Co więcej, pod tym względem nasz gatunek jest fenomenem - oprócz nas zaledwie kilka innych gatunków zwierząt dotyka swojej twarzy regularnie. A to niestety czyni nas podatnymi na wszelkie infekcje przenoszone drogą kropelkową, takie jak np. COVID-19. Wystarczy, że brudnymi rękoma dotkniemy okolic oczu, nosa czy ust, a wirus dostanie się do naszego organizmu przez odsłoniętą śluzówkę.  

Zobacz, w jaki sposób koronawirus wnika do naszego organizmu >>>

Dlaczego tak często dotykamy swojej twarzy?   

Jak twierdzi Martin Grunwald, psycholog z Uniwersytetu w Lipsku, odruch dotykania własnej twarzy jest fundamentalnym zachowaniem naszego gatunku i występuje u wszystkich ludzi. Podczas gdy większość zwierząt dotyka twarzy, by zadbać o swój wygląd i usunąć z niej pasożyty, u człowieka motywacje są zupełnie inne i jest ich co najmniej kilka:

  • dotykanie twarzy daje nam ukojenie - badania wykazały, że kontakt skóra ze skórą wyzwala oksytocynę, która pomaga nam się odprężyć i zredukować stres;
  • pozwala okazywać i kontrolować nasze emocje oraz poziom uwagi;
  • czasem odruch ten jest podświadomy, gdy z kimś flirtujemy.

5 sposobów na to, jak nie dotykać swojej twarzy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak uniknąć częstego dotykania twarzy?

Michael Hallsworth, naukowiec badający zachowania człowieka z Uniwersytetu Columbia, twierdzi, że o wiele łatwiej jest nakłonić ludzi, by myli częściej ręce niż oduczyć ich dotykania twarzy. Są jednak na to sposoby: 

  1. noś maseczkę - powinno to ograniczyć twoją skłonność do dotykania okolic nosa i ust;
  2. jeśli czujesz potrzebę podrapania się, użyj do tego zewnętrznej strony dłoni - znajduje się tam znacznie mniej zarazków;
  3. jeśli masz skłonność do dotykania okolic oczu, noś okulary;
  4. spróbuj przewidzieć, w jakich sytuacjach najczęściej dotykasz twarzy. Gdy czujesz, że taka sytuacja nadchodzi - zrób coś z rękoma, np. usiądź na nich;
  5. zajmij czymś ręce - mile widziane są wszelkiego rodzaju spinnery czy piłeczki antystresowe (choć trzeba pamiętać o ich częstej dezynfekcji).

Niestety, jak twierdzą badacze, większość z nas nigdy nie oduczy się całkowicie dotykania twarzy, nawet jeśli się będzie bardzo pilnować. 

Czytaj też: Dlaczego to oni chorują najczęściej na COVID-19? >>>

Źródło: BBC

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE