Wzmacnia mięśnie i sprzyja zdrowiu serca. Ulubiony sport papieża Leona ma szereg zalet

2025-05-12 11:30

Jan Paweł II, papież-Polak, był zagorzałym fanem sportu. Kibicem piłki nożnej był też ponoć i papież Franciszek. Komu kibicuje nowo obrany papież Leon XIV? Co trenował w młodości? Jaką aktywność fizyczną najwyżej ceni obecna głowa kościoła katolickiego? Jakie są zalety tego sportu? Wertujemy włoskie media, żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Wzmacnia mięśnie i sprzyja zdrowiu serca. Ulubiony sport papieża Leona ma szereg zalet  
Autor: PAP/EPA/ETTORE FERRARI Wzmacnia mięśnie i sprzyja zdrowiu serca. Ulubiony sport papieża Leona ma szereg zalet  

Jakie sporty lubią papieże

O sportowej pasji nieżyjącego już papieża Jana Pawła II wiadomo powszechnie. Górskie wędrówki, piłka nożna – zwłaszcza kibicowanie Cracovii, ale też jazda na nartach oraz pływanie kajakiem – oto jakie aktywności cenił sobie papież-Polak.

Również Franciszek I okazał się zagorzałym fanem piłki nożnej. Kibicował i wspierał klub z Buenos Aires, Atletico San Lorenzo de Almagro, którego był honorowym członkiem, nawet po tym, jak został papieżem. Klub, co ciekawe, założony został przez salezjanina, a jego motto brzmiało:

„gdy boiska są pełne, diabeł umiera”.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Jaki sport lubi Leon XIV

Jak się okazuje, świeżo obrany papież Leon XIV również nie stroni od sportu, choć nie jest tak blisko ze światem futbolu, jak wspomniani poprzednicy.

Jego pasją jest natomiast tenis, który – szczególnie odkąd Iga Świątek odnosi spektakularne sukcesy – jest też sportem narodowym Polaków.

Leon XIV - wielbiciel tenisa

Dzisiejszy Leon XIV jeszcze jako mały Robert Prevost grał w tenisa. Uważam się za amatora tenisa. Od kiedy opuściłem Peru, miałem niewiele okazji do ćwiczeń, więc nie mogę się doczekać powrotu na kort – podkreślał papież w jednym z wywiadów.

W Watykanie jest kort tenisowy, więc niewykluczone, że w wolnych chwilach (o ile takie znajdzie) papież będzie mógł praktykować ulubioną aktywność.

Komu kibicuje nowy papież

Do mediów przedostały się też informacje o tym, że nowy papież jest też fanem drużyny baseballowej, Chicago White Sox. Z kolei zakonny współbrat papieża, augustianin z Santo Spirito we Florencji, wskazał, że Leon XIV jest kibicem AS Roma.

Jeśli tylko była okazja, by pójść na stadion, robił to z radością - skomentował ojciec Pagano w wywiadzie dla "Il Messaggero".

- Po meczu z Fiorentiną zadzwoniłem do niego i dla żartu powiedziałem, że to pierwszy cud papieża Franciszka.

Roma zwyciężyła 1:0 po golu Artema Dowbyka, w ostatniej minucie doliczonego czasu pierwszej połowy i zajmuje obecnie 6. miejsce w tabeli, Fiorentina jest na 9. pozycji. Sam klub AS Roma również złożył papieżowi gratulacje z okazji rozpoczęcia pontyfikatu.

Jakie są zalety gry w tenisa - ulubiony sport nowego papieża

Gdy wszyscy się zastanawiają, jaki będzie ten pontyfikat, młodego jak na papieża Leona XIV (ma 69 lat), my zastanówmy się, jakie są zalety grania w tenisa, które sprzyjają zachowaniu formy także po 60-tce.

Gra w tenisa przynosi wiele korzyści zdrowotnych, które sprzyjają utrzymaniu dobrej formy fizycznej i psychicznej także po 60. roku życia. To sport angażujący całe ciało – poprawia wydolność sercowo-naczyniową, koordynację, równowagę oraz siłę mięśni, zwłaszcza kończyn dolnych i tułowia.

Regularna gra sprzyja utrzymaniu masy kostnej, co zmniejsza ryzyko osteoporozy. Krótkie, intensywne przebiegi oraz zmiany kierunku ruchu stymulują układ nerwowy, wspierając sprawność reakcji i koncentrację.

Tenis to także forma aktywności społecznej, która redukuje stres, przeciwdziała depresji i wspiera zdrowie mózgu. Dzięki możliwości dostosowania intensywności gry do własnych możliwości tenis pozostaje bezpiecznym i skutecznym sposobem na zachowanie formy nawet w późniejszym wieku.

Poradnik Zdrowie Google News

Wpływ tenisa na zdrowie

  • Poprawa wydolności sercowo-naczyniowej i oddechowej.
  • Wzmacnianie mięśni całego ciała – szczególnie nóg, ramion, pleców i brzucha.
  • Zwiększenie elastyczności, zwinności i szybkości reakcji.
  • Poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej i równowagi.
  • Wsparcie dla zdrowia kości – przeciwdziałanie osteoporozie.
  • Spalanie kalorii i pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
  • Redukcja stresu i poprawa nastroju dzięki wydzielaniu endorfin.
  • Trening koncentracji, strategii i szybkiego podejmowania decyzji.
  • Integracja społeczna i budowanie relacji – gra w parze lub w grupie.
  • Działanie antydepresyjne i wspierające zdrowie psychiczne.

5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu

Tenis - możliwe kontuzje i czynniki ryzyka

Zanim jednak wyjdziemy na kort, miejmy na uwadze, że to dyscyplina, która może też sprzyjać kontuzjom i urazom, dlatego ważne jest, aby trenować pod okiem specjalistów, rozciągać się po treningu, rozgrzewać przed treningiem i słuchać swojego organizmu – jeśli coś boli, to szukamy odpowiedzi na pytanie, co i dlaczego, a nie liczymy na to, że samo przejdzie (bo zwykle nie przechodzi, ale stan zdrowia się pogarsza).

  • Przeciążenia stawów – głównie barków, łokci, kolan i nadgarstków.
  • Typowe kontuzje: „łokieć tenisisty”, skręcenia stawu skokowego, naciągnięcia mięśni.
  • Urazy pleców i kręgosłupa, szczególnie przy intensywnych skrętach tułowia.
  • Możliwość upadków, szczególnie na śliskich nawierzchniach – ryzyko dla osób starszych.
  • Przegrzanie lub odwodnienie przy grze w upale.
  • Ryzyko pogorszenia stanu przy istniejących problemach ortopedycznych bez odpowiedniego dostosowania gry.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki