Wysypka po zjedzeniu hamburgera? To może być zespół alfa-gal

2021-12-27 10:14

Czujesz się źle po spożyciu hamburgera? Masz swędzącą pokrzywkę i poważne problemy jelitowe? Zapoznaj się z historią 56-letniego rolnika mieszkającego niedaleko Kansas City w stanie Missouri. Mężczyzna zauważył u siebie wysypkę na ciele kilka godzin po zjedzeniu hamburgera. Co było przyczyną?

Dziewczyna trzymająca w ręce hamburgera.
Autor: Getty Images

Historia mężczyzny została opublikowana na łamach czasopisma medycznego „BMJ Case Studies”. Zaniepokojony reakcją swojego organizmu zaczął szukać, skąd bierze się ta niepokojąca wysypka na ciele. W wieku 21 lat stwierdzono u niego zakażenie HIV i z biegiem lat zmagał się też z objawami alergii sezonowej.

W formie 24: produkty, które smakują lepiej niż fast foody

To przez ukąszenie kleszcza

Lekarze próbowali postawić diagnozę drogą eliminacji, m.in. rozważali, czy mężczyzna ma uczelnie na środki do prania i wstępnie wykluczyli alergię pokarmową. Trwało to siedem lat. Po wielu próbach udało się ustalić, że mężczyzna cierpi na zespół alfa–gal (ang. alfa-gal syndrome), którą wywołuje ukąszenie kleszcza. Jak się okazało, rolnik pracował w miejscu narażonym na atak kleszczy.

Ta choroba łączy w sobie kilka zaskakująco różnych od siebie obszarów – m.in. alergię pokarmową na czerwone mięso i podroby (m.in. nerki wieprzowe), ukąszenie kleszcza czy zastosowanie anatoksyny przeciw jadowi węży powodujące anafilaksję.

Według naukowców zespół alfa-gal może rozwinąć się dopiero po ukąszeniu kleszcza. Ta choroba nie występuje samoistnie ani nie jest uwarunkowana genetycznie.

Alergia na czerwone mięso

W przypadku rolnika chodziło o zespół alergii na czerwone mięso (ang. the red meat allergy syndrome). Jego specyficzną cechą jest to, że objawy pojawiają się dopiero od 3 do 8 godzin od spożycia mięsa. Do najczęstszych objawów tej dolegliwości zalicza się, m.in.: pokrzywkę na ciele, swąd, bóle i skurcze brzucha, nudności, zawroty głowy, omdlenia, duszność, ucisk w klatce piersiowej czy obrzęk naczynioruchowy.

Zespół alfa-gal związany jest z reakcją organizmu na galaktozę-alfa-1,3-galaktozę (alfa-gal). Tego odkrycia dokonał w 2008 roku lekarz i naukowiec Timothy Platts-Mills, wyjaśniając, że alfa-gal jest to wielocukier (inaczej oligosacharyd) obecny w komórkach ssaków nienaczelnych. Najczęściej występuje w wołowinie, baraninie, wieprzowinie oraz w innych produktach (np. mlecznych, zawierających kolagen). Nie jest obecny w mięsie kurczaków ani ryb. 

Jak na razie nie ma lekarstwa na zespół alfa-gal. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, są zmuszone unikać żywności, zawierającej alfa-gal, w szczególności mięsa czerwonego i podrobów. Powinny też zwiększyć ilość spożywanego białka w diecie.  

Sonda
Wiesz, co cię uczula?