Wystarczy kilka miesięcy, by guz był zabójczy. Rak jajnika daje nietypowe objawy

2023-05-12 10:30

Rocznie 4,5 tys.kobiet w Polsce słyszy tę diagnozę. Przeżywa tylko co czwarta. Rak jajnika to piąty najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Daje nietypowe objawy, długo rozwija się w ukryciu. Jakie symptomy powinny niepokoić?

Kobieta z bólem brzucha leży na łóżku
Autor: GettyImages Wystarczy kilka miesięcy, by guz był zabójczy. Rak jajnika daje nietypowe objawy

Rak jajnika - cichy zabójca

Rak jajnika długo rozwija się w ukryciu, utrudniając wczesne wykrycie. Daje też nietypowe objawy, kojarzone z dolegliwościami układu pokarmowego. W efekcie rozpoznanie przychodzi zbyt późno. To piąty najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Drugi, obok raka trzonu macicy, najczęstszy nowotwór dróg rodnych.

Nowotwór jajnika nazywany jest cichym zabójcą. Każdego dnia w Polsce 13 kobiet dowiaduje się o zmaganiach z tym przeciwnikiem. Rocznie to ponad 4,5 tys. pacjentek - matek, sióstr, babć, córek. Każdego roku ponad 3 tys.z nich umiera.

Gadaj Zdrów: Endometrioza odebrała Magdzie cały okres dojrzewania. "8 lat czekałam na diagnozę"

Rak jajnika - szybki wzrost guza i brak objawów

Pojawiające się co jakiś czas medialne doniesienia o monstrualnych guzach jajnika mogą zaskakiwać. Wynika to ze specyfiki choroby. Chociaż nie każdy guz będzie aż tak wielki, nie da się ukryć, że rak jajnika szybko rośnie. Robiąc zalecany raz do roku „ginekologiczny przegląd”, możemy przeoczyć moment, w którym „coś” zaczyna się dziać w organizmie.

W ciągu kilku miesięcy guz jajnika może osiągnąć znaczne rozmiary i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentek. Gdy choroba jest rozpoznawana, jest już często zbyt późno na skuteczne leczenie. Powodem jest zaawansowane stadium raka jajnika. Ok. 70 proc. przypadków rozpoznaje się w III i IV stopniu. A więc wtedy, gdy choroba jest rozsiana, a w organizmie doszło do przerzutów. Czasem guz rośnie przez kilka lat, ale czasem w zaledwie kilka miesięcy.

Tylko 15 proc.pacjentek diagnozuje się we wczesnym stadium, gdy guz jest ograniczony do samego jajnika. Zwykle dzieje się tak przypadkiem, bo na tym etapie choroba nie daje objawów. Tylko 15 proc.zachorowań na raka jajnika wiąże się z dziedziczeniem choroby w rodzinie. Pozostałe przypadki dotyczą osób, których matki, babki i kuzynki nie chorowały. 

Nietypowe objawy raka jajnika

Nowotwór jajnika może dawać objawy, które nie są kojarzone z obszarem narządów rodnych, ale z układem pokarmowym. Ten cichy i podstępny przebieg utrudnia wczesną diagnostykę. Nietypowe objawy raka jajnika to:

  • Bóle kręgosłupa
  • Bóle brzucha
  • Tkliwość brzucha
  • Bóle bioder
  • Bóle w klatce piersiowej
  • Refluks
  • Zgaga
  • Uczucie pełności, szybkie uczucie sytości po jedzeniu
  • Wzdęcia
  • Zaburzenia wypróżnień – zaparcia / biegunki
  • Zmniejszenie lub utrata apetytu
  • Gazy
  • Nudności, wymioty
  • Uczucie przewlekłego nieuzasadnionego zmęczenia
  • Nieuzasadnione chudnięcie
  • Częstsze oddawanie moczu
  • Silne nagłe parcia na pęcherz

Rak jajnika jest trudny do wykrycia

Powyższe objawy mogą sugerować choroby układu pokarmowego, stąd podejmowana diagnostyka pod kątem chorób żołądka, dwunastnicy, układu żółciowego lub jelit. Dlatego też lekarze - ginekolodzy apelują do kolegów po fachu z branży internistycznej lub gastrologicznej, aby pacjentki z podobnymi objawami kierować również na kontrole ginekologiczne. W zaawansowanym stadium raka jajnika pojawiają się kolejne objawy, m.in. bóle pleców, bóle w podbrzuszu, krwawienia środcykliczne, krwawienia pomenopauzalne, zwiększony obwód brzucha.

Rak jajnika - diagnostyka

Rak jajnika jest niewykrywalny w badaniu cytologicznym. Najskuteczniejszym narzędziem diagnostyki jest USG dopochwowe. Jednak bywa to narzędzie zawodne. Najmniejsze, kilkumilimetrowe guzki mogą pozostać niezauważone.

Pomocne w diagnostyce bywają badania laboratoryjne, określające markery nowotworowe i test ROMA. Jednak, co szczególnie utrudnia rozpoznanie, i ten sposób jest zawodny: 1/3 przypadków raka jajnika nie powoduje objawu w postaci obecności markerów nowotworowych. I odwrotnie: wyniki mogą być dodatnie w przypadku innych schorzeń jak endometrioza lub choroby układu żółciowego oraz moczowego.

Dlatego tak ważne jest wyczulenie na wszelkie nietypowe objawy. Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego utrzymują się dłużej niż 3-4 tygodnie, to znak, że czas odwiedzić także ginekologa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki