Wykrycie tego powszechnego raka będzie łatwiejsze. Pomoże sztuczna inteligencja

2021-11-04 12:17

Niedawno zespół naukowców odkrył, że olbrzymi potencjał drzemie w systemach opartych na sztucznej inteligencji (SI). Według nich nowe rozwiązania technologiczne mogą zwiększyć dokładność badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. W jaki sposób mają być one ułatwieniem dla lekarzy? Sprawdź więcej szczegółów!

Obecnie sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie. Wdrożenie komputeryzacji w branży medycznej przynosi wiele pożądanych rezultatów. Dlatego też naukowcy z Tulane University w Nowym Orleanie w Luizjanie zajęli się tym, jak można wykorzystać dobrodziejstwo dzisiejszej technologii sztucznej inteligencji (SI) do monitorowania kolonoskopii. Mowa tu o badaniu przesiewowym w kierunku raka jelita grubego.

Rak jelita grubego

Dr Hong-Wen Deng powiedział, że większość lekarzy patologów jest niezwykle zajęta z powodu ogromnego zapotrzebowania na to, co robią. Jak dodał, brakuje też wykwalifikowanych patologów na całym świecie, zwłaszcza w wielu rozwijających się krajach.

Celem badania naukowego było sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja może służyć za narzędzie wspomagające dla pracy lekarzy patologów. Oni między innymi uczestniczą w wielu badaniach obrazowych, analizują często wyniki badań endoskopowych i oceniają pobrane próbki. Naukowcy wpadli więc na pomysł, dlaczego sztuczna inteligencja nie miałaby im usprawnić pracy.  

Przełom w diagnostyce raka jelita grubego

Wsparcie SI przy kolonoskopii jest nieocenione – w opinii naukowców może ona dokładnie wykryć i zdiagnozować raka jelita grubego na podstawie skanów tkanek. To badanie jest rewolucyjne, ponieważ z powodzeniem wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikacji i diagnozowania raka jelita grubego.

Aby przeprowadzić badanie, dr Hong-Wen Deng wraz ze swoim zespołem badawczym zebrał ponad 13 tys. skanów jelita grubego. Technicy wybrali losowo skany i na ich podstawie opracowali program do rozpoznawania zmian nowotworowych, jakie mogą pojawić się na całej długości jelita grubego.  

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji do identyfikacji raka jelita grubego to zupełnie nowa technologia, która może usprawnić pracę lekarzy patologów. Kolonoskopia oparta na SI jest na razie w fazie badań i najpierw musi zostać wdrożona w bardziej klinicznych warunkach, zanim zostanie skomercjalizowana.  - Wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania raka może przyspieszyć cały proces i zaoszczędzić wiele czasu zarówno pacjentom, jak i klinicystom – podsumował Dr Hong-Wen Deng.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!

Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to: