Wydaje się, że to zwykły prezent. Ale możemy zrobić nim krzywdę najbliższym

2024-01-22 11:07

Dziś świętujemy Dzień Dziadka, a wczoraj obchodziliśmy Dzień Babci. To są wyjątkowe dni, kiedy wnuki w sposób szczególny mogą wyrazić swoją miłość do dziadków poprzez życzenia i upominki. Często obdarowują ich suplementami diety, które mają wzmocnić ich odporność i kondycję organizmu. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność.

Wydaje się, że to zwykły prezent. Ale możemy zrobić nim krzywdę najbliższym
Autor: Getty Images

21 i 22 stycznia w Polsce to dni, w których wnuki mogą podziękować dziadkom za ich obecność, miłość oraz wsparcie. Składają im życzenia i wręczają prezenty. Wybór bardzo często pada na suplementy diety w trosce o ich zdrowie. Mając to na uwadze, Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w których ostrzega przed kupowaniem tego typu preparatów w ramach upominku. Jak podkreślił, „suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i skonsultowana ze specjalistą”.

Nie kupuj suplementów diety w prezencie

Przy okazji GIS zwrócił uwagę, że coraz więcej Polaków sięga po suplementy diety, a co za tym idzie, liczba sprzedawanych środków szybuje w górę. Niestety, nie każdy konsument zdaje sobie sprawę, że tego typu produkty pozbawione są właściwości leczniczych. „Suplement diety nie leczy i nie zapobiega chorobom, natomiast służy uzupełnianiu diety w składniki odżywcze – w przypadku ich niedoboru” – zaznaczył.

Czy warto stosować suplementy diety

Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnił, że warto wiedzieć o tym, jak rozróżniać leki bez recepty od suplementów diety. Na opakowaniu leku bez recepty widnieje m.in. numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Natomiast opakowanie suplementu diety musi być wyraźnie oznakowane, więc nie może na nim zabraknąć określenia „suplement diety”. Nie będzie za to na etykiecie informacji o wspomnianym numerze.

"Producent suplementu diety musi podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt lub wskazać charakter tych substancji. Konieczne jest przekazanie informacji o zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia i ostrzeżenia o jej nieprzekraczaniu w ciągu dnia. Wymagane jest też zamieszczenie stwierdzenia, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety i powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci” – wskazał GIS w ostrzeżeniu. Dodał też, że producent nie może sugerować, iż „suplement diety zapobiega chorobom lub je leczy”.

GIS apeluje o ostrożność

Zwrócił się z apelem do konsumentów, by zachowali szczególną ostrożność wobec produktów reklamowanych w sprzedaży internetowej jako panaceum na choroby, złe samopoczucie czy produkt mający na celu pomóc „szybko i skutecznie” schudnąć. Według GIS suplementy diety nie są produktami uniwersalnymi, a ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią, czy taki preparat jest odpowiedni dla danej osoby, uwzględniając m.in. jej stan zdrowia i przyjmowane regularnie leki.

Warto zatem pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza do organizmu odpowiednią ilość wartościowych substancji odżywczych (m.in. niezbędnych witamin, minerałów) oraz pomaga zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne. Suplementy jako środek spożywczy powinny być tylko jej uzupełnieniem w pewnych określonych przypadkach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki