Wizyta u specjalisty bez kolejki! Mobilny gabinet dla panów startuje 10 maja
Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna pionierską w skali kraju inicjatywę.Uruchamia pierwszy mobilny gabinet urologiczny. "Urobus", bo o nim mowa, wyruszy w trasę po regionie świętokrzyskim już 10 maja. Z konsultacji i badań profilaktycznych będą mogli skorzystać mężczyźni, którzy skończyli 45 lat.

We wtorek 29 kwietnia w Kielcach przed siedzibą Centrum zaprezentowano mobilny gabinet, który ma poprawić dostęp do specjalistycznych konsultacji urologicznych w regionie.
To jedyny taki gabinet w Polsce i prawdopodobnie w Europie. Nasze województwo jest liderem w działaniach profilaktycznych i chcemy nadal rozwijać ten kierunek
– powiedział prof. Stanisław Góźdź dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
W pełni wyposażony pojazd posiada m.in. aparat USG, stanowisko do badań, toaletę i sprzęt biurowy. Umożliwia pracę w każdych warunkach dzięki klimatyzacji i ogrzewaniu.
Pojazd będzie mógł dotrzeć do miejsc pozbawionych stacjonarnych poradni urologicznych. Planowane są całodzienne wyjazdy z ośmiogodzinnym czasem pracy zespołu. Koszt zakupu i wyposażenia pojazdu wyniósł ok. 850 tys. zł.
Urobus. Kto skorzysta z darmowe wizyty u urologa?
– Często słyszymy od pacjentów, że nie mają czasu albo możliwości dojechać na badania. "Urobus" eliminuje tę wymówkę – zaznaczył prof. Góźdź.
Zauważył, że "urobus" to kolejna, po "cytommamobusie" i "cytobusie", mobilna pracownia diagnostyczna, którą dysponuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Jak tłumaczył kierownik Kliniki Urologii ŚCO dr n. med. Jarosław Jaskulski, celem inicjatywy jest zwiększenie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowego, w tym raka prostaty, pęcherza i nerek. Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się ponad 700 nowych zachorowań.
– Po 45. roku życia ryzyko rośnie, a pierwsze objawy – jak krwiomocz – bywają przez pacjentów lekceważone. Zbyt często trafiają do nas, gdy choroba jest już zaawansowana – powiedział Jaskulski.
Podkreślił, że tytoń to jeden z głównych czynników ryzyka, szczególnie w przypadku nowotworów pęcherza i górnych dróg moczowych.
Jakie badania pomogą wykryć raka prostaty?
Podczas wizyty w Urobusie pacjenci przejdą standardowy wywiad i badanie lekarskie, wykonane zostanie oznaczenie stężenia PSA oraz USG układu moczowego.
Pierwsze badania zaplanowano na 10 maja na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Program jest skierowany do pracujących mieszkańców regionu – mężczyzn w wieku 45+, także dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy.
Pojazd został zakupiony w ramach unijnego projektu "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników". "Długie negocjacje z Komisją Europejską pozwoliły stworzyć ten innowacyjny w skali Unii Europejskiej program" – powiedziała marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dodając, że całkowita wartość unijnego wsparcia w ramach projektu wynosi ok. 80 mln zł.
Galeria: Ważne badania mężczyzn 40+. Potrzebujesz przeglądu przynajmniej raz w roku
