Witamina D chroni przed nią mózg. Atakuje nie tylko seniorów
Według szacunków WHO obecnie na demencję cierpi ponad 55 milionów osób na całym świecie. Ta liczba stale rośnie. Badacze szukają sposobu, by opóźnić lub zmniejszyć jej ryzyko. Jak wynika z najnowszej analizy, suplementacja witaminy D może chronić mózg przed wystąpieniem objawów otępienia.
Demencja kojarzy się z głównie ze starością i zaburzeniami pamięci. Okazuje się, że jej wczesne objawy można zaobserwować u coraz młodszych osób, nawet po czterdziestce. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że prowadzenie zdrowego stylu życia (m.in. dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną) jest pomocne w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia objawów demencji.
Witamina D a demencja. Nowe ustalenia naukowców
Według najnowszych badań suplementacja witaminy D może mieć znaczący wpływ na opóźnienie, a także zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji. Tego odkrycia dokonał zespół naukowców z dwóch ośrodków badawczych: Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie oraz Uniwersytetu w Exeter w Anglii. Przeprowadził 10-letnie obserwacje z udziałem 12 388 osób w wieku powyżej 50. roku życia, które były zarejestrowane w amerykańskiej bazie National Alzheimer’s Coordinating Center (NACC).
Średnia wieku ochotników wynosiła 71 lat i w momencie zapisu nie wystąpiły u nich objawy wskazujące na choroby otępienne. Ich zadanie polegało na wypełnianiu kwestionariuszy dotyczących ich stylu życia w połączeniu z testami funkcji poznawczych.
Grupa, składająca się z 4 637 osób, przyjmowała dawki witaminy D. Na podstawie wnikliwej analizy danych odkryto związek między zażywaniem witaminy D a dłuższym życiem bez wystąpienia symptomów demencji. Wykazano, że uczestnicy, którzy stosowali suplementację witaminy D, mieli o 40 proc. zmniejszone ryzyko jej rozwoju. W ciągu dekady wystąpiły symptomy otępienia u 2696 osób, z czego 2017 osób nie przyjmowało witaminy D.
Witamina D pomaga w zapobieganiu demencji
Doniesienia naukowe skomentował kierownik badań prof. Zahinoor Ismail z Uniwersytetu w Calgary. Jak podkreślił, wcześniejsze analizy nie dawały jednoznacznych wniosków, że suplementacja witaminy D może być pomocna w zapobieganiu lub opóźnianiu demencji.
- Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że przyjmowanie suplementów witaminy D może być korzystne w profilaktyce lub spowalnianiu procesu prowadzącego do wystąpienia objawów demencji. Znaleźliśmy dowody, które sugerują, że jej przyjmowanie witaminy D jest istotne, zanim nastąpi pogorszenie funkcji poznawczych – wyjaśnił naukowiec.
W ramach tej analizy badaczom udało się też wyodrębnić grupę, która "może osiągnąć szczególne korzyści z suplementacji witaminy D". Według wyników skuteczność przyjmowania tej witaminy zauważono we wszystkich grupach, lecz więcej korzyści czerpały jednak kobiety niż mężczyźni, a także osoby z prawidłowymi funkcjami poznawczymi w porównaniu z tymi, u których wystąpiły łagodne objawy zaburzeń poznawczych.
Potrzebne są kolejne badania
Aby w pełni potwierdzić swoją tezę, naukowcy chcą przeprowadzić badania kliniczne w ramach projektu VitaMIND. – Losowo przydzielamy uczestników do suplementacji witaminy D lub placebo, a następnie sprawdzamy zmiany w testach pamięci i szybkości procesów myślowych – dodał współautor analizy, dr Byron Creese z Uniwersytetu w Exeter.
Dzięki tym obserwacjom ponownie sprawdzą, czy suplementacja witaminy D może być korzystna w profilaktyce lub spowalnianiu procesu, który prowadzi do rozwoju symptomów demencji.
Wyniki tej analizy zostały opublikowane na łamach czasopisma "Alzheimer’s & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring".