Witamina D chroni przed nią mózg. Atakuje nie tylko seniorów

2023-05-30 10:19

Według szacunków WHO obecnie na demencję cierpi ponad 55 milionów osób na całym świecie. Ta liczba stale rośnie. Badacze szukają sposobu, by opóźnić lub zmniejszyć jej ryzyko. Jak wynika z najnowszej analizy, suplementacja witaminy D może chronić mózg przed wystąpieniem objawów otępienia.

Witamina D
Autor: Getty Images Witamina D chroni przed nią mózg. Atakuje nie tylko seniorów

Demencja kojarzy się z głównie ze starością i zaburzeniami pamięci. Okazuje się, że jej wczesne objawy można zaobserwować u coraz młodszych osób, nawet po czterdziestce. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że prowadzenie zdrowego stylu życia (m.in. dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną) jest pomocne w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia objawów demencji.

Witamina D a demencja. Nowe ustalenia naukowców 

Według najnowszych badań suplementacja witaminy D może mieć znaczący wpływ na opóźnienie, a także zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji. Tego odkrycia dokonał zespół naukowców z dwóch ośrodków badawczych: Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie oraz Uniwersytetu w Exeter w Anglii. Przeprowadził 10-letnie obserwacje z udziałem 12 388 osób w wieku powyżej 50. roku życia, które były zarejestrowane w amerykańskiej bazie National Alzheimer’s Coordinating Center (NACC).

Średnia wieku ochotników wynosiła 71 lat i w momencie zapisu nie wystąpiły u nich objawy wskazujące na choroby otępienne. Ich zadanie polegało na wypełnianiu kwestionariuszy dotyczących ich stylu życia w połączeniu z testami funkcji poznawczych.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Grupa, składająca się z 4 637 osób, przyjmowała dawki witaminy D. Na podstawie wnikliwej analizy danych odkryto związek między zażywaniem witaminy D a dłuższym życiem bez wystąpienia symptomów demencji. Wykazano, że uczestnicy, którzy stosowali suplementację witaminy D, mieli o 40 proc. zmniejszone ryzyko jej rozwoju. W ciągu dekady wystąpiły symptomy otępienia u 2696 osób, z czego 2017 osób nie przyjmowało witaminy D.

Witamina D pomaga w zapobieganiu demencji

Doniesienia naukowe skomentował kierownik badań prof. Zahinoor Ismail z Uniwersytetu w Calgary. Jak podkreślił, wcześniejsze analizy nie dawały jednoznacznych wniosków, że suplementacja witaminy D może być pomocna w zapobieganiu lub opóźnianiu demencji.

- Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że przyjmowanie suplementów witaminy D może być korzystne w profilaktyce lub spowalnianiu procesu prowadzącego do wystąpienia objawów demencji. Znaleźliśmy dowody, które sugerują, że jej przyjmowanie witaminy D jest istotne, zanim nastąpi pogorszenie funkcji poznawczych – wyjaśnił naukowiec.

W ramach tej analizy badaczom udało się też wyodrębnić grupę, która "może osiągnąć szczególne korzyści z suplementacji witaminy D". Według wyników skuteczność przyjmowania tej witaminy zauważono we wszystkich grupach, lecz więcej korzyści czerpały jednak kobiety niż mężczyźni, a także osoby z prawidłowymi funkcjami poznawczymi w porównaniu z tymi, u których wystąpiły łagodne objawy zaburzeń poznawczych.

Potrzebne są kolejne badania 

Aby w pełni potwierdzić swoją tezę, naukowcy chcą przeprowadzić badania kliniczne w ramach projektu VitaMIND. – Losowo przydzielamy uczestników do suplementacji witaminy D lub placebo, a następnie sprawdzamy zmiany w testach pamięci i szybkości procesów myślowych – dodał współautor analizy, dr Byron Creese z Uniwersytetu w Exeter.

Dzięki tym obserwacjom ponownie sprawdzą, czy suplementacja witaminy D może być korzystna w profilaktyce lub spowalnianiu procesu, który prowadzi do rozwoju symptomów demencji.

Wyniki tej analizy zostały opublikowane na łamach czasopisma "Alzheimer’s & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring".